ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

ارتباطات و مراودات پنهانی میان ایالات متحده آمریکا و اعضای طالبان

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

Admin


Admin
ارتباطات و مراودات پنهانی میان ایالات متحده آمریکا و اعضای طالبان همچنان ادامه دارد. در شرایطی که واشنگتن و طالبان دو عامل اصلی پسرفت و تباهی افغانستان طی ۱۵ سال اخیر محسوب می شوند، هم اکنون این دو در حال معامله بر سر خاک افغانستان و تقسیم قدرت هستند. این روند تا سال ۲۰۱۴، یعنی زمان خروج نیروهای اشغالگر از خاک افغانستان تشدید خواهد شد.اگرچه طالبان و آمریکا به صورت ظاهری بعضا در مقابل یکدیگر موضع گیری می کنند اما ارتباطات این دو همچنان پابرجاست.
در پی تعطیلی دفتر طالبان در قطر و خروج هیئت طالبان به رهبری «طیب آقا» از این دفتر «کریم خرم» رئیس دفتر رئیس جمهور افغانستان رسما اعلام کرد که گشایش دفتر قطر یک توطئه برای تجزیه افغانستان بوده است.در پی آغاز به کار دفتر طالبان در قطر، دولت افغانستان نسبت به نام و پرچم نصب شده با نام امارت اسلامی افغانستان واکنش نشان داده و به نشانه اعتراض مذاکره بر سر پیمان امنیتی با آمریکا را به حالت تعلیق در آورد.دولت افغانستان معتقد بود که گروه طالبان به جای مذاکره با این دولت، آمریکا را به عنوان طرف مذاکره کننده می‌شناسد.پس از برافراشته شدن پرچم طالبان به عنوان امارت اسلامی افغانستان کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان واکنش سختی نشان داد، چرا که کابل معتقد بود آمریکایی‌ها نه تنها دولت کابل را دور زدند بلکه رضایت دادند که دو حکومت در یک کشور وجود داشته باشد.این اتفاق موجب شد دولت افغانستان مذاکره بر سر پیمان امنیتی با آمریکا را به حالت تعلیق درآورد. ادامه….
پس از این حادثه شاهد بودیم که ایالات متحده آمریکا ناچار شد از مواضع خود عقب نشینی کند. با این حال این عقب نشینی نوعی عقب نشینی ظاهری است. به نظر می رسد در آینده ای نزدیک دوباره واشنگتن دولت کرزای را بابت مذاکره با طالبان تحت فشار قرار خواهد داد.چندی پیش آمریکایی‌ها به طالبان فشار آوردند تا تابلوی امارات اسلامی و پرچم را جمع کنند و در محوطه دفتر قرار دهند. پس از این امر ارزیابی طالبان آن بود که اگر تحت عنوان امارت اسلامی نتوانند مذاکره کنند در آن صورت ابتکار عملی نمی‌توانند نشان دهند. یعنی باید شناسنامه مشخصی داشته باشند نه به عنوان یک گروه با آمریکایی‌ها مذاکره کند و بالاخره دفتر قطر را تعطیل کردند تا فضا کمی تغییر کند.شاید بتوان گفت که آمریکا متوجه شده تا زمانی که دولت افغانستان در این مذاکرات شرکت فعال نداشته باشد نمی‌تواند به تنهایی مذاکرات را به جایی برساند.
انتقادات عمومی نسبت به مذاکرات آمریکا وطالبان همچنان ادامه دارد .سیاست آمریکا در مذاکره با طالبان که به بهانه مبارزه با آن به افغانستان لشکرکشی کرده، ریاکارانه است.کارشناسان مسائل سیاسی در افغانستان و دیگر کشورهای دنیا معتقدند که آمریکا در واقع با مذاکره با طالبان به دولت و ملت افغانستان خیانت می کند.این سیاست آمریکا در حالی اجرا می شود که بوش و کرزای در سال ۲۰۰۷ اعلام کرده بودند که هرگز با گروه تروریستی طالبان گفتگو و مذاکره نمی کنند.رهبران طالبان در خصوص ورود به مذاکرات بسیار تردید داشتند و بر این باور بودند که آمریکا به دنبال آن است که با استفاده از این گفتگوها بین جنبش طالبان تفرقه ایجاد کند اما تنها پس از سه جلسه از آغاز این مذاکرات محرمانه، جزئیات نشست آلمان و قطر، در روزنامه آمریکایی واشنگتن ‌پست و مجله آلمانی «اشپیگل‌» فاش شد و نام «طیب آقا» به عنوان مذاکره‌کننده طالبان در این مذاکرات معرفی شد.برخی تحلیلگران دیگر نیز معتقدند که اعلام آمادگی اوباما با هدف جلوگیری از غرق شدن آمریکا در باتلاقی مشابه جنگ ویتنام و نجات آبرومندانه از آن صورت گرفته است.بر این اساس آمریکا از پیش هدفی را برای خود در افغانستان تعیین کرده است و مدت هاست که هم‌پیمانان آمریکا در جستجوی «هدف نهایی» واشنگتن در افغانستان هستند و به عبارتی می خواهند بدانند که کاخ سفید در افغانستان به دنبال چه چیز است.
در این میان ایالات متحده و طالبان هر یک اهداف شومی را در سر می پرورانند.باید توجه داشت که مهمترین هدف طالبان برپایی امارت به اصطلاح اسلامی( به سبک و سیاق طالبان) در کل افغانستان است تا بخشی از این کشور؛ هر چند که آمریکایی‌ها این آمادگی را پیدا کرده‌اند که مناطق شرق و جنوب افغانستان را در اختیار طالبان قرار دهند و ساختار قدرت کنونی در افغانستان از نظام ریاستی به فدرال تغییر یابد.در چنین شرایطی ایالات متحده آمریکا و طالبان در پشت پرده موافق ادامه مذاکرات با یکدیگر هستند. در این میان طالبان و آمریکا با مانعی به نام دولت افغانستان رو به رو هستند. ضمن آنکه ملت افغانستان نیز با این مذاکرات به شدت مخالف است. نکته مهم تر اینکه دولت پاکستان ( دولت نواز شریف) موافق برگزاری و تداوم این مذاکرات خطرناک است.این مسئله نشان می دهد که امنیت ملت افغانستان برای دولت نواز شریف در پاکستان کمترین اهمیتی ندارد.
نکته بسیار مهمی که باید در این خصوص مدنظر قرار دهیم به میزان مراودات طالبان و ایالات متحده آمریکا باز می گردد. این ارتباطات به یکباره به وجود نیامده است که به یکباره بخواهد از بین برود.روزنامه آمریکایی واشنگتن پست چندی پیش اعلام کرد که واشنگتن میلیونها دلار در اختیار نیروهای طالبان قرار می دهد.تحقیقات داخلی ارتش آمریکا از این امر حکایت دارد که میلیونها دلار از راههای نامشخص و از طریق کانالهای فرعی، سرانجام به جیب نیروهای طالبان ریخته می شود.بر اساس این گزارش، آمریکا از ۱۰ سال پیش مشغول جنگ با طالبان است، ولی این نیروها به طور غیرمستقیم از پولهای واشنگتن سود می‌برند. طالبان با این پول ها جنگ افزار و مواد منفجره می خرد و عملیات نظامی خود را سازمان می دهد.این سیاست خیانتکارانه آمریکا به رفتار آن در زمان جنگ ویتنام شباهت دارد که به رغم ادعا مبنی بر عدم مذاکره با دولت انقلابی ویتنام با آن مذاکره کرد و به این وسیله به سایگون و حکومت ویتنام جنوبی خیانت کرد. آمریکا در راستای سیاست مماشات با طالبان به آزادسازی مقامات ارشد این گروه می‌پردازد و در ماههای اخیر شاهد آزادی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح طالبان و وزیر دفاع سابق آن از بند آمریکایی هاو انتقال آنها به قطر بودیم.نیروهای ناتو به تدریج از مناطق افغانستان خارج می شوند و به موازات آن حضور طالبان در این مناطق تقویت می شود.

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد