ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

تغيير استراتيژی ناتو در افغانستان

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1 تغيير استراتيژی ناتو در افغانستان في الإثنين مارس 09, 2009 1:16 am

Admin


Admin
یوزف یونگ وزیر دفاع آلمان
آلمان از جمله کشورهای اروپایی است که از زمان سقوط طالبان کمکهای شایان توجهی را در اختیار افغانستان قرار داده است . آلمان از یکسو با اعزام تعدادی از نظامیان خود و استقرار آنها در مناطق مختلف و از سوی دیگر با ارائه کمکهای مالی و انجام برخی اقدامات در جهت بازسازی این کشور گامهای تاثیرگذاری را برای تسریع در بهبود وضعیت کنونی برداشته است .وزرای دفاع 26 کشور عضو ناتو قرار است بزودی در آلمان گرد هم آمده و اوضاع افغانستان و استراتژی های لازم در برخورد با این کشوراز مسائلی است که به آن پرداخته خواهد شد .
یوزف یونگ وزیر دفاع آلمان به همین منظور گفتگویی را انجام داده که در ذیل می آید :
اعضای ناتو قرار است در ایالت بادن - بادن آلمان گفتگویی را درباره افغانستان ترتیب دهند ، به عقیده شما در این نشست سخنی از فعالیت یک ژنرال آمریکایی در این کشور به میان می آید ؟
دولت جدید آمریکا به خوبی می داند که ما تاکنون چه اقداماتی را در افغانستان انجام داده ایم و چه اقدامات لازم دیگری باید انجام شود . آموزش و تامین امنیت از محوری ترین نیازهای کنونی افغانستان بشمار آمده و روند بازسازی این کشور نیز باید با مدیریت جلو رود .به عقیده من تنها برخورداری از توان نظامی نمی تواند ضامن دستیابی به شرایط ایده آل در افغانستان باشد و باید از المانهای دیگر نیز در این راستا استفاده کرد .
چنانچه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از فعالیتهای ناتو در افغانستان حمایت به عمل آورد ، چه روی خواهد داد ؟
ما در افغانستان شاهد حضور و فعالیت بیش از 40 کشور هستیم ، در حالی که تنها 26 کشور از این تعداد را اعضای ناتو تشکیل می دهند .باید گفت که حدود 15 کشور دیگر را نباید نادیده گرفت و باید اقدامات آنها را نیز ارج نهاد .تروریسم بین المللی تهدید بزرگی است که همچنان امنیت افغانستان را به مخاطره می اندازد . هر گونه تلاش برای برچیدن ریشه های تروریسم می تواند گامی به جلو در جهت برقراری ثبات در افغانستان محسوب شود .
آیا ناتو شمار نظامیان خود در افغانستان را افزایش می دهد ؟
نه ، گمان نمی کنم . در حال حاضر باید حدود 134 هزار نیروی افغان مورد آموزش لازم قرار گیرند که تا کنون این مورد درباره 70 هزار نفر از آنها محقق شده است .
آلمان حدود 4500 نظامی خود را در مناطق بحرانی مستقر کرده ، آیا به نظر می رسد که این تعداد در دو سال آتی میلادی افزایش پیدا کند ؟
البته رقم کنونی هنوز به 4500 نظامی نرسیده ، بااعزام حدود 600 نظامی دیگر تازه این رقم به عددی که شما گفتید ، می رسد .حدود 200 تا 220 تن از این نظامیان در آستانه انتخابات باید به فعالیتهای امنیتی بیشتر روی آورند و بخش دیگری از آنها کارهای آموزشی را سامان دهند . تعدادی هم باید توان خود را برای تیم بازسازی بکارگیرند .باتوجه به انتخابات آتی در آلمان نیز نمی توان در حال حاضر سخنی از افزایش تعداد نظامیان در مناطق بحرانی جهان به میان آورد .
درباره همکاری ناتو و روسیه چه نقطه نظری دارید ؟
در سفر اخیر خود به مسکو و دیدار با مقامات روسیه از لزوم همکاری های روزافزون روسیه با سازمان پیمان اتلانتیک شمالی ( ناتو ) سخن به میان آمد که امیدواریم با تحقق عملی آن شاهد پیشرفت در عملکرد این سازمان باشیم .
روزنامه فرانکفورتر روندشاو / ترجمه : شقایق لامع زاده

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد