ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

پسر لطيف سگباز قندهاری ميخواهد جانشين کرزي شود

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

Admin


Admin

کرزی را با چپن آوردند و او را با کود شلوار (کوت شلوار یا دریشی ) آخوند های ایرانی میاورند.اين مطلب آخرين بار توسط Admin در الثلاثاء ديسمبر 08, 2009 11:55 pm ، و در مجموع 2 بار ويرايش شده است.

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

Admin


Admin

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

Admin


Admin
جنگ سالار سابق افغانستان كه قصد دارد در انتخابات آتي افغانستان به رقابت با حامد كرزاي رييس جمهور اين كشور بپردازد، از طرح رييس جمهور آ‌مريكا مبني بر مذاكره با طالبان حمايت كرد. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ گل آقا شيرزاي كه اولين رهبر افغان محسوب مي‌شود كه باراك اوباما در سفر سال گذشته به افغانستان با او ديدار كرد، در مصاحبه جامع خود با روزنامه اينديپندنت تاييد كرد كه وي در انتخابات رياست جمهوري افغانستان شركت خواهد كرد.
شيرزاي افزود كه قصد دارد پس از انتخاب به قبيله‌هاي كشور اختيارات بيشتري واگذار كند و با شورشيان نيز بر سر ميز مذاكرات بنشيند.
گل آقا شيرزاي، فرماندار استان ننگرهار، خاطرنشان ساخت: من تمامي بزرگان قبيله‌يي را به مذاكره با طالبان كه توسط ساير افراد مورد شستشوي مغزي قرار گرفته‌اند، نزديك خواهم كرد. تكيه نخواهم كرد، راههاي بسيار ديگري به جاي مبارزه براي رفع مشكل وجود دارد.
شيرزاي به خوبي دشمنان شورشي را مي‌شناسد. او كه از اعضاي سابق مجاهدين است، در سال 2001 توانست به كمك نيروهاي ويژه آمريكا، طالبان را از قندهار اخراج كند، اما در حال حاضر شبه نظاميان دست به تجديد قوا و احياي نيروهاي خود زده‌اند. زماني كه شيرزاي در ماه ژوئيه سال گذشته با باراك اوباما كه در آن زمان كانديداي رياست جمهوري آمريكا بود ملاقات كرد، در خصوص گزينه‌هاي برقراري صلح در مناطق هم مرز افغانستان و پاكستان به ديدار و تبادل نظر پرداخت.

شيرزاي تصريح كرد:‌ افغانستان يك اجتماع قبيله‌يي است و ما مي‌توانيم تمامي مسائل را از طريق لوئي جرگه‌ها (شوراهاي سنتي قبيله) حل نماييم.
وي افزود: من به همه‌ي مردمي كه از مبارزه خسته شده‌اند اعلام مي‌كنم كه افرادي كه عضو طالبان هستند را نزد من آورند و من با آنها مذاكره خواهم كرد.
فرماندار ننگرهار اضافه كرد: ما قصد نداريم كه مردم در آينده به مبارزه بپردازند، ما بايد ارتش و پليس خود را پشتيباني كنيم.
تحليل‌گران سياسي بر اين باورند كه در حال حاضر شيرزاي تنها فردي است كه از بخت و اقبال قابل ملاحظه‌اي براي شكست دادن حامد كرزاي در انتخابات رياست جمهوري افغانستان برخوردار است.


از طرفي منتقدان شيرزاي معتقدند كه بسياري از مشكلات موجود در جنوب افغانستان از رويكرد وي در سالهاي 2003 -2001 به عنوان فرماندار قندهار نشات مي‌گيرد و فساد و ارباب منشي او به نفع مردم نژاد پشتون، تعادل قبيله‌يي را در زمان وي بر هم زده بود، اما برخي ديپلمات‌ها پذيرفته‌اند كه شيرزاي عملكرد بهتري در ننگرهار در شرق افغانستان داشته است و كشت خشخاش را در اين منطقه به حداقل خود رساند و از طرفي با همكاري موثر با رهبران قبيله‌يي و نيروهاي آمريكايي اين استان را تبديل به منطقه‌اي نسبتا امن و مرفه كرده با اين وجود هنوز گمانه‌زني‌هايي در خصوص ارتباط شيرزاي با شبكه‌هاي قاچاق مواد مخدر وجود دارد.
شيرزاي گفت: با ياري خدا من در سراسر افغانستان به مذاكره با مردم قبيله‌يي كشورم خواهم پرداخت، من افغانستان را به چندين حوزه تقسيم مي‌كنيم و هر ماه در يكي از اين حوزه‌ها حضور مي يابم. وي اضافه كرد: سعي نخواهم داشت تا زمان خود را در كاخ رياست جمهوري بگذرانم
.

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

Admin


Admin

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد