ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

شکست ناتو در افغانستان

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1 شکست ناتو در افغانستان في الثلاثاء مارس 10, 2009 12:42 am

Admin


Admin


گرگ برنو، شورای روابط خارجی ایالات متحده


ایران اکونومیست: نوشته حاضر ترجمه مقاله ای است که 19 فوریه در سایت شورای روابط خارجی آمریکا(CFR.ORG) درج شد.

به عکس خیلی از هسته های متفکر آمریکایی که زمانی در اوج و زمانی در عرصه تاثیر گذاری افول و ضعف دارند، شورای روابط خارجی همیشه محوریت دارد.
این نوشته ها نشان می دهند که ما می توانیم در حوزه افغانستان اقتدار و خردمندی خود را به کاخ سفید نشان دهیم و ثابت کنیم که این شکست ها نتیجه بی توجهی به اندیشه های منطقی تهران است
آنها تمام نیروهای ریشه دار و مقاوم را به جرم نگاه مثبت و سمپاتی با جمهوری اسلامی ایران کنار گذاشتند، درحالیکه ما همواره از کسانی حمایت کرده ایم که مورد حمایت ملت افغانستان هستند.
به هر حال به نظر می رسد آمریکایی ها به زودی رو به ايران آورده و استمداد خواهند کرد.

***
شکست ناتو در افغانستان و امتحان تاریخی آمریکا
بعد از 7 سال از حضور نیروهای ناتو در افغانستان ، اکنون آمریکا به این نتیجه رسیده است که ناتو در افغانستان چه از نظر سخت افزاری و چه نرم افزاری قابل اعتماد و اعتنا نیست لذا خود تصمیم گرفته است که هم از نظر نرم افزاری و هم سخت افزاری وارد صحنه شود. وزیر دفاع آمریکا در جمع نمایندگان کنگره گفت که او از نیروهای ائتلاف خواسته است که بر حوزه نرم افزاری و خدمات مدنی و مردمی تمرکز نمایند. سایرمقامات دولت اوباما نیز بر این باورند که آمریکا باید حمایت از ناتو را کنار گذاشته و خود ابتکار عمل را بدست گیرد ودر این راستا اوباما برنامه اعزام 17000 نیرو به افغانستان را طرح کرده است.
شوفر، دبیر کل ناتو در کنفرانس مونیخ در ماه گذشته گفته است که اگر این به معنای اتخاذ راهکار و سیاستی جدا و مستقل از ناتو باشد، موقعیت ناتو را در خصوص امنیت بین الملل تضعیف کرده و جایگاه آن را در مسائل ژئوپولوتیک زیر سوال خواهد برد. اگر هم کاخ سفید در قالب و چارچوب ناوت کار کند، قاعدتا انتظار ندارد که به عنوان شریک اروپاییها و... باشد بلکه تصلب و محوریت خود را پی خواهد جست و بخش اعظم امور را خود به دست خواهد آورد.
بحران افغانستان بزرگترین امتحان سازمان 60 ساله ناتو است که کمتر کسی سازمان مزبور و عملکرد آن در این باره را موفق می داند و این یعنی رفوزه شدن ناتو. نیروهای آمریکایی سربازان ناتو را به تمسخر گرفته و از زبان آنها می گویند:« من آمریکاییها را دیدم که داشتند با دشمن می جنگیدند» از سوی دیگر یک استراتژیست دانشگاه جان هاپکینز می گوید که اگر ناتو و آمریکا نتوانند درباره مرزهای افغانستان وپاکستان چاره ای بیندیشند،ناتو به سیر قهقرایی و مسیر شکست غیرقابل برگشت خواهد غلتید.مرزهای افغانستان وپاکستان و معضلات آن و نحوه مواجهه ناتو، محور بحث هر روزه دولتمردان کاخ سفید است.از این رو مشاور امنیت ملی اوباما از ناتو خواست از انفعال بیرون آمده وفعال باشند اما از میان کشورهایی اروپایی فقط انگلیس قبول کرده که تعداد 300 سرباز متخصص خود را به نیروهای موجود(8300) اضافه کند. فرانسه نه تنها افزایش نیرو را نمی پذیرد بلکه اعلام کرده است که خود را موظف به کاهش نیروهای برون مرزی می داند و وزیر دفاع آلمان اعلام کرد که اساسا افزایش نیروها راهکار موثر وصحیحی به حساب نمی آید.
خلاصه اینکه نیروهای موجود ناتو (55000 ) اقدام خود را به دفاع از خود محدود نموده اند واین بدین معناست که هر گونه جبهه جدید باید از سوی آمریکا گشوده شود که به معنای تسلسل شکست ناتو در افغانستان است. گزارش سازمان ملل حاکی است که در طی سالهای 2007 و2008 تلفات آمریکاییها 40 % افزایش یافته و تعداد کشته ها به 2118 نفر بالغ می شود که رکورد 7 سال حضور ناتو را ثبت نموده است. ناحیه تلفات، جنوب و جنوب شرق افغانستان است که طالبان در آن حضور دارند و روز به روز نفوذشان بیشتر می شود. بنابراین باز این آمریکاست که به تعبیر محقق موسسه راند شانه خود را برای قبول مسئولیت آماده کرده است تا شاید بازی باخته را ببرد.این در حالیست که انگلیس و کانادا شکست خود را پذیرفته اند.

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد