ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

مذاکره با طالبان

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1 مذاکره با طالبان في السبت مارس 14, 2009 2:08 am

Admin


Admin
خبرگزاری بین المللی روسیه گزارش داد:
روزنامه "هرالد تریبون بین المللی" در شماره 11 مارچ خود مقاله ای را در مورد گفتگو میان طالبان و دولت افغانستان چاپ کرده است.
به نوشته این روزنامه، مقامات افغانستان و خارجی در کابل می گویند که پیش از این گفتگوهای مقدماتی بین طالبان و دولت افغانستان جریان داشته و امکان دارد با حمایت آمریکاییها به مذاکرات رسمی تری بین دو طرف بیانجامد. این روز نامه به نقل از مقام های افغان نوشته است که دولت در نظر دارد امکان بالقوه مذاکره با ملاعمر رئیس شورای رهبری طالبان و گلبد الدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را مورد بررسی قرار دهد.
"کارلو تاگال" نویسنده این مقاله اشاره می کند که این مذاکرات با حمایت عربستان سعودی و روی کار آمدن یک حکومت غیرنظامی در پاکستان جان تازه ای گرفت، چرا که هر دو جانب طالبان را بیشتر تحت فشار قرار داده اند که به مصالحه تن دهند. از نظر نویسنده، مذاکره با کسانی که طالبان میانه رو خوانده می شوند، نتایج چندانی به دنبال نداشته و از همین رو، سطوح بالاتری از رهبری طالبان باید مخاطب قرار گیرد.
به نوشته هرالد تریبون مقام هایی که با طالبان در تماس هستند، می گویند، مذاکرات سازنده بوده و دولت مشخصاً از طالبان خواسته است تا از القاعده فاصله بگیرند و از ادامه حملات به مکاتب، معلمان، و پروژه های بازسازی خودداری کنند. روزنامه افزوده است که طالبان در مقابل خواستار آن شده اند که به عملیات جستجوی خانه ها و دستگیری افراد پایان داده شود و زندانیان طالبان از بازداشتگاههای دولتی و آمریکاییها رها شوند.
نویسنده هرالد تریبون از "ارسلا رحمانی" نماینده مجلس سنا که در مذاکره با طالبان دخیل بوده نقل کرده است که آنان سعی دارند بین دو جانب ( دولت و طالبان) جو اعتماد را به وجود بیاروند و گفتگو در مورد مسایل مهمتری نظیر سیستم حکومتی و قانون اساسی به مراحل بعدی موکول خواهد شد. رحمانی در تازه ترین مصاحبه خود گفته است که تاکنون پیشرفت اندکی در این عرصه وجود داشته، از جمله این که دولت شماری از زندانیان طالبان را آزاد کرده و طالبان هم از حمله به مکانهای معینی خودداری کرده اند.
هرالد ترییون درباره سابقه این مذاکرات از قول یک مشاور ارشد در امور امنیتی نوشته است که سال گذشته طالبان پس از تحمل تلفات سنگین در جریان عملیات و به دنبال روی کار آمدن حکومت غیرنظامی در پاکستان با دولت افغانستان در تماس گرفتند. روز نامه همچنین از برهان الدین ربانی رئیس جمهور دولت مجاهدین نوشته است که گلبدالدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی هم دو نامه آشتی جویانه به کابل فرستاده است. کارلو تاگال ادامه می دهد که حکمتیار شرایط خود را برای کنار آمدن با دولت تعدیل کرده و فقط خواستار آن شده که نیروهای خارجی از پایتخت خارج شوند.
به نوشته این روزنامه، تنها دولت افغانستان در مذاکره با طالبان دخیل نبوده، بلکه در طول سال گذشته، نهادهایی نظیر سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز به شکل روزافزونی اشاره کرده اند که با رهبری طالبان و دیگر گروههای شورشی تماسهایی داشته اند.

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد