ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

مافيای افغانستان ( مجموعه اخبار و گزیده نوسته ها)

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

Admin


Admin
1

حامیان بین المللی مافیا در افغانستان

حدود هفت سال قبل که آمریکا و متحدینش

لشکر کشی به افغانستان را آغاز کردند، شعارها و ادعاهای اصلی شان از این تهاجم، مقابله با تروریسم و طالبان و محو مواد مخدر اعلام شد.
تولید تریاک و دیگر مشتقات آن که با استقرار گروه طالبان در بخش اعظم افغانستان یک معضل و نگرانی جدید را برای جامعه جهانی بوجود آورده بود، با تهدیدها و فشارهای سیاسی و تحریمی کشورهای بزرگ و تاثیر گذار در عرصه تصمیم گیری های بین المللی، کم کم رو به کاهش گذارد و در اواخرعمر حاکمیت طالبان به کمترین میزان در دهه هشتاد هجری شمسی رسید.
اما با وجود ادعای نیروهای حمله کننده به افغانستان که طبل نابودی طالبان و القاعده و محو مواد مخدر را می کوبیدند، از سال 1380 هجری شمسی به بعد که دهها هزار نفر از نظامیان غربی در نقاط مختلف افغانستان مستقر شدند، نه تنها رهبران و سرکردگان دو گروه طالبان و القاعده نابود و دستگیر نشدند بلکه در اندک زمانی توانستند خود را در وراء سرحدات افغانستان سازماندهی و تجهیز کنند و بار دیگر به نا امن کردن این سرزمین ویران شده بپردازند.
در موضوع مواد مخدر نیز همین مسئله به شکل دیگر تکرار شد، یعنی بعد از استقرار نیروهای تحت رهبری آمریکا و ناتو در افغانستان، تولید و قاچاق مواد خانمان بر انداز مخدر سیر صعودی به خود گرفت و سال به سال بر تولید و قاچاق آن افزوده شد تا جایی که پس از پنج سال از حضور نیروهای بیگانه در افغانستان، این کشور بیشترین تولید مواد افیونی را در تاریخ خود تجربه کرد.
اکنون سوال این است که این وضعیت معلول چیست و عوامل بدبختی و بدنام کردن مردم افغانستان نزد جامعه جهانی چه کسانی هستند؟
شاید هفت سال زمان کمی برای پیداکردن جواب این سوال نباشد اما عده ای از کارشناسان و صاحبنظران تیزبین و بی باک افغان از همان سال های آغازین حضور کشورهای غربی در کشورشان، نسبت به نیات و اهداف شوم این کشورها و نیروهایشان هشداد داده بودند و معتقد بودند که هم خالی کردن میدان برای فعالیت مجدد بقایای طالبان و القاعده و البته در یک سطح قابل کنترل و هم مساعد کردن زمینه فعالیت مافیای بین المللی تولید و قاچاق مواد مخدر، تنها می تواند کارهمین کشورها و نیروهایی باشد که آمده اند تا نگذارند افغان های غیور و ملتی که شکننده ابرقدرت ها نام گرفته است، همچنان این مدال افتخار را بر سینه خود داشته باشد.
برای آنکه از بحث اصلی دور نشویم خوب است به این قضیه نیز اشاره نماییم که ممکن است دستهای داخلی هم در تولید و قاچاق مواد مخدر دست داشته باشند اما اگر به وضعیت ولایت هلمند، مقدار تولید مواد مخدر آن و یکه تازی نظامیان انگلیسی مستقر در این ولایت توجه کنیم، به خوبی پیداست که انگلیسی ها بیشترین نقش را در تولید و قاچاق زمینی و هوایی انواع مواد مخدر تولید شده در افغانستان به عهده دارند.
در ماه های اخیر حتی برخی از سازمان ها و کشورهای غربی نیز گزارش هایی را مبنی بر دست داشتن نیروهای خارجی مستقر در افغانستان و از جمله انگلیس ها در تولید و قاچاق مواد مخدر منتشر ساختند و گفتند که نیروهای انگلیسی مستقر در ولایت هلمند، به نوعی از کشتزارها و لابراتوارهای تولید کننده مواد مخدر حمایت و محافظت نیز می کنند.
آقای استاد سید مسعود استاد اقتصاد دانشگاه کابل ضمن شرکت در میزگرد رادیو دری در خصوص روند تولید و قاچاق مواد مخدر درسال های اخیر و نقش نیروهای خارجی در این قضیه تاکید می کند که در هر نقطه ای از افغانستان که نیروهای خارجی حضور دارند مواد مخدر هم وجود دارد.
استاد سید مسعود با اشاره به روند صعودی تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان می گوید انگلیسی ها که در ولایت هلمند حضور نظامی دارند تجارت عظیم و پردرآمد مواد مخدر را پشتیبانی می کنند.
وی با بیان اینکه افغانستان تنها مواد مخدر را کشت می کند و تولید و قاچاق آن به عهده انگلیسی ها است می گوید لندن، نیویورک و هامبورگ از مراکز بزرگ فروش مواد مخدر در جهان هستند.
وی سیاست افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر را از طرح ها و برنامه های دراز مدت خارجی ها برای ایجاد نا امنی و بحران نه تنها در افغانستان بلکه در منطقه می داند.
بخشی از اظهارات آقای استاد مسعود را می توانید در این قسمت بشنوید
آقای دلجو حسینی کارشناس و دیپلمات سابق افغان مقیم ناروی هم در گفتگو با رادیو معتقد است که گرداننده اصلی جریان مواد مخدر در افغانستان مافیای بزرگی متشکل از نیروهای خارجی خصوصاً انگلیسی ها و عده ای از افراد در داخل این کشور است.
دلجو حسینی با بیان اینکه نیروهای خارجی برای مبارزه با تروریسم و مواد مخدر به افغانستان نیامده اند بلکه روند تولید مواد مخدر را تقویت می کنند می گوید: آنها با توجه به نفوذی که در افغانستان دارند به راحتی مواد مخدر را از افغانستان به دیگر کشورها قاچاق می کنند.
اظهارات آقای دلجو حسینی در گفتگو با رادیو دری
نیروهای خارجی مستقر در افغانستان بدلیل در اختیار داشتن موضع قدرت در این کشور، شاید مدارکی را علیه خود در زمینه حمایت و دست داشتن در تولید و قاچاق مواد مخدر بر جای نگذاشته باشند، اما به گفته آقای ملازهی کارشناس و تحلیلگر ایرانی مسائل افغانستان کاملا واضع است که استقرار آنان در افغانستان به معنای رشد بی سابقه تولید و قاچاق انواع مواد افیونی در این سرزمین بوده است.
آقای ملازهی با بیان اینکه نیروهای خارجی مبارزه جدی با کشت و تولید مواد مخدر انجام نمی دهند و این به خوبی در گزارش انتشار یافته سازمان ملل مبنی بر افزایش چهار برابری تولید این مواد در افغانستان مشهود است می گوید: منافع بسیاری در متشنج نگاه داشتن افغانستان وجود دارد بنابراین تا زمانی که این منافع برای کشورها، مافیای بین المللی مواد مخدر و طالبان وجود دارد نمی توان شاهد آرامش و امنیت در این کشور بود.
بخشی از اظهارات آقای ملازهی را در میزگرد سیاسی رادیو دری می توانید در این قسمت بشنوید
امروزه پدیده رشد یافته تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، موضوعی نیست که کشورها و نیروهای ذی دخل در افغانستان بتوانند آن را کتمان کنند و یا خود را از اتهام دست داشتن در این قضیه مبرا نمایند چرا که دراین راستا برخی از نهاد های وابسته به کشورهای غربی و یا سازمان ها و موسسات بین المللی و مستقل گزارش هایی را انتشار داده اند
.

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

Admin


Admin
سردار حسين آبادي: رشد مافياي مواد مخدر افغانستان ناشي از ضعف ناتو است
گروه ناجا-رييس پليس مبارزه با مواد مخدر جمهوري اسلامي ايران، رشد مافياي مواد مخدر در افغانستان را ناشي از ضعف نيروهاي سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) در اين کشور خواند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس سردار حميد رضا حسين آبادي که در راس يک هيات از شهرباني جمهوري اسلامي ايران به ترکيه سفر کرده است، دور دوم مذاکرات خود را با احمد پک رييس مبارزه با مواد مخدر و جرايم سازمان يافته ترکيه امروز در استانبول انجام داد.

وي در اين نشست طي سخناني گفت: براي مبارزه موثرتر و سازماني با مواد مخدر پليس ايران و ترکيه همکاري‌هاي اطلاعاتي خود را نهادينه خواهند کرد .

سردار حسين آبادي در اين مذاکرات ضمن تشکر از ميزباني صميمانه طرف ترک ، گفت: ايران و ترکيه در مسير اصلي ترانزيت مواد مخدر از افغانستان به اروپا قرار دارند و فقط در10ماه گذشته بيش از 500 تن مواد مخدر توسط بخش مبارزه با مواد مخدر پليس انهدام شده است.

وي اضافه كرد: با احتساب فعاليت‌هاي ساير بخش‌هاي پليس، ميزان مواد مخدر کشف شده به610تن مي‌رسد.

حسين آبادي تصريح کرد: وضعيت در افغانستان از نظر گسترش توليد و قاچاق مواد مخدر چنان وخيم است که آمريکا و انگلستان به عجز خود در اين زمينه اعتراف کرده اند.

وي تاکيد کرد: ضعف ناتو در افغانستان باعث شده است که مافياي مواد مخدر در اين کشور هم در زمينه کشت و هم در توليد، فعاليت‌هاي خود را توسعه دهد رييس پليس مبارزه با مواد مخدر ايران گفت: اکنون مافياي مواد مخدر در افغانستان براي اين که سريعتر بتواند مواد مخدر را به بازارهاي مصرف برساند، تمام ترياک خود را به هروئين تبديل مي‌کند.

رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران افزود : در سال 2005 و 2006در افغانستان 200 تن هروئين توليد شده بود که اکنون به600 تن رسيده و اين نشان مي‌دهد مافياي مواد مخدر به توليد مواد خطرناکتر رو آورده و با ايجاد شبکه‌هاي ارتباطي نزديک با ديگر گروه‌هاي مافيايي در سطح دنيا، زنجيره‌اي از توليد، ترانزيت و پخش مواد افيوني را تشکيل داده است.

وي با اشاره به اينکه ايران و ترکيه از دوطرف مورد تهديد قرار دارند، گفت : از شرق مواد مخدر سنتي به غرب قاچاق مي‌شود و از غرب هم مواد مخدر صنعتي به شرق ارسال مي‌شود. مافياي مواد مخدر با استفاده از نام‌ها و اسامي اغواکننده که جوانان را کنجکاو کند، آنها را به استفاده از اين مواد توليدي خطرناک و شيميايي جلب کرده و اين گونه القا و تبليغ مي‌کنند که اين مواد اعتياد آور نيست.

سردار حسين آبادي با بيان اين که بسياري از جوانان نيز با شيوه‌هاي متعدد تبليغاتي به سوي مواد مخدر صنعتي سوق داده مي‌شوند، تصريح کرد: براي مبارزه با مواد مخدر کشورهاي منطقه به خصوص ترکيه و ايران که هر دو در مسير ترانزيت اين مواد قرار دارند تلاش زيادي مي‌کنند اما آنها از يک سو در اين مسير هزينه‌هاي زيادي را متحمل مي‌شوند و از سوي ديگر جوانان آنها نيز مورد تهديد قرار مي‌گيرند.

حسين آبادي با اشاره به لزوم هماهنگي تلاش‌هاي دست اندرکاران دو کشور در مبارزه موثر با مواد مخدر به اهميت مبادله اطلاعات سريع و حتي لحظه اي تاکيد کرد.

وي گفت: نگاه مبارزه با مواد مخدر نيازمند بررسي‌هاي مستمر و توسعه روش هاي پيشرفته تر است و در دو سال گذشته که اطلاعات بين ايران و ترکيه مبادله شد نتايج خوبي گرفته شد که با هدفمند کردن اين همکاري‌هاي اطلاعاتي و گسترش تعاملات بايد راه‌ها و راهکارهاي جديد همکاري را پيدا کنيم.

سردار حسين آبادي در ادامه از اصلاح و تقويت قوانين مبارزه با مواد مخدر در کشورمان در سه الي چهار ماه آينده خبر داد و افزود : با اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر جمهوري اسلامي ايران در سه و چهار ماه آينده انتظار مي رود شکل و شيوه مبارزه با مواد مخدر در ايران بهبود يابد.

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر ايران گفت: متاسفانه بيشتر قاچاقچيان در پاکستان ساکنند، ولي افغانستان را مرکز توليد و ترانزيت مواد توليدي خود قرار داده اند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود از مسوولان پليس ترکيه خواست توجه بيشتري به امنيت و سلامت گردشگران ايراني به ويژه در مناطق خاص مانند استانبول مبذول کنند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس‏به نقل از ايرنا رييس پليس مبارزه با مواد مخدر ترکيه نيز در اين نشست گفت: متاسفانه امروزه ما نمي‌توانيم مانع از توليد مواد مخدر شويم چرا که اين موضوع دست عده‌اي است که هم اکنون کنترل آن را در افغانستان بر عهده دارند که بايد اين سازماندهي‌ها را از بين برد که براي اين امر نيز قدرت لازم و حس همکاري دوجانبه و چند جانبه موجود است.

احمد پک با تاکيد بر لزوم کاهش تقاضا براي مواد مخدر توجه به بعد انساني مساله را حايز اهميت دانست و بر لزوم آموزش و آگاه‌سازي مردم تاکيد کرد.

وي گفت: دستگيري تعداد زيادي قاچاقچي و انبوه کشف مواد مخدر به تنهايي کافي نيست، چرا که جاي خالي اين دو عنصر به زودي توسط مافيا پر مي‌شود و لذا بايد سازماندهي‌هاي موجود در اين زمينه شناسايي و متلاشي شود.

در خاتمه اين مذاکرات دو طرف بار ديگر بر لزوم گسترش همکاري‌هاي اطلاعاتي به روز و لحظه‌اي توافق کردند و يادداشت تفاهمي نيز به امضا رساندند.اين مطلب آخرين بار توسط Admin در الأحد مارس 15, 2009 3:05 am ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

Admin


Admin
محمد کبير محمدي، دانشجوي افغان مقيم ايران، در يادداشت ارسالي خود براي «تابناك» آورده است:
رئيس‌جمهور كرزي و کشورهاي مدعي مبارزه با تروريست، به دنبال رد پاي دشمن موهوم در بيابان‌ها مي‌گردند، در حالي که دشمن واقعي، هم‌اکنون به مقرهاي نظامي و قصر گلخانه نفوذ كرده و هر لحظه، حلقه محاصره را تنگتر مي‌کنند. طالبان متحجر و هراس‌افکنان هرچند تهديد ملي است، ولي آنها يا از دشمن بزرگتر غفلت كرده، يا خود را به تغافل زده‌اند.
دشمنان که مي‌روند تا شگفت‌ترين پديده قرن و سونامي ديگر را خلق نمايند و قراين و شواهد قطعي نيز نشان مي‌دهد که مقامات مدعي امنيت در کابل، در بستر آرامش و خواب پيش از توفان لميده‌اند!

شش سال پس از حضور کشورهاي مدعي با تروريست، افغانستان هر روز ناامن و بحراني‌تر مي‌شود. اگر پرسشي از خاستگاه و عوامل ناامني در افغانستان شود، مقامات غربي، انگشت اتهام به سوي طالبان و يا حکمتيار دراز مي‌کنند، در حالي که سهم هر يک در بحران آفريني 5 درصد هم نخواهد بود.
با اين همه، هرچند رابطه رازآلود حکمتيار با طالبان و عدم پيگرد آن در هاله‌اي از ابهام است، مهمترين عامل بحران و ناامني اين موارد است که بررسي مي‌شود:

مافياي مواد مخدر
آتش مواد مخدر، نه تنها افغانستان، بلکه برخي از کشور‌هاي ديگر را نيز ناامن ساخته است، ولي حل معضل مواد مخدر براي کشورهاي مدعي کمک به افغانستان در مقام شعار درصدر قرار دارد و در مقام عمل، به آن توجه نمي‌شود. اگر نگوييم که بين مواد مخدر، طالبان و حضور غرب در افغانستان رابطه هست، قطعا مي‌توان گفت: بين بحران ناامني و فساد اداري با مواد مخدر رابطه مستقيم وجود دارد. انتظار مي‌رفت که پس از حضور غرب در افغانستان، کشت کوکنار ريشه‌کن شود، ولي با کمال ناباوري، هر جا که نيروهاي غربي حضور دارند، مواد مخدر رشد فزاينده يافته و اين در حالي است که برخي مقامات، به ويژه برخي اعضاي کابينه، متهم به سابقه قاچاق مواد مخدرند؛ رئيس اداره مبارزه با مواد مخدر، سابقه اتهام قاچاق مواد مخدر را دارد و عزت‌الله واصفي نيز به قاچاق مواد مخدر در آمريکا متهم است.

اين قضيه نيز موضوع را مبهم كرده است؛ بنا بر جديد‌ترين گزارش که در روزنامه «وريميه نووستي» منتشر شده است، نشان مي‌دهد 85 درصد مواد مخدر افغانستان، با طياره‌هاي غربي جابجا مي‌شود و بيشترين اعضاي مافياي مواد مخدر، هم‌اکنون در بين نيرو‌هاي غربي مستقر در افغانستان، تعبيه شده‌اند. آنان براي رسيدن به اهداف نامشروع خود، زمينه ناامني را فراهم مي‌کنند تا از آب گل‌آلود ماهي بگيرند. مضافا اين که رئيس‌جمهور كرزاي، با امضاي سند سنگين «معافيت اتباع بيگانه از تعقيب قضايي و پرداخت ماليات» (‌کاپيتولاسيون‌) زمينه هر گونه فساد و ناامني را فراهم ساخته است.

لاشخوران رشوه بگير
دومين عامل ناامني رشد فزاينده بگير و بستان رشوه است، به گونه‌اي که مردم مي‌دانند در فلان اداره، نرخ يک امضا به چند دلار رسيده است. لاشخوران افغانستان را به سه منطقه درجه يک، دو و سه تقسيم نموده‌اند و تصدي يک پست در نقاط درجه يک 300 هزار دلار هزينه دارد. رشوه در افغانستان عامل پيدا و پنهان بيروني دارد و شواهد قطعي، حاکي از نفوذ اين غده سرطاني در بين نيروهاي خارجي است. همچنين تجربيات روانشناسي، نشان داده است که عطش فزاينده رشوه ستاني، هر روز به سان مصرف مسکرات و مواد مخدر افزايش مي‌يابد و هيج مرزي را نمي‌شناسد.
اگر مقامات تأثيرگذار در افغانستان نتوانند جلوي آن را بگيرند، اين روند مي‌رود تا سرنوشت کشور و ناتو را قمار نمايد. رشوه‌ستاني، يکي از عوامل زمينگير شدن ارتش شوروي سابق در افغانسان شده است. سربازان روسي، وسايلي را که در اختيار داشتند، با پول اندک و حتي مقدار «چرس» معامله مي‌کردند. با اين تفاوت که مقامات وقت کابل، کارمندان خود را تأمين مالي مي‌‌كرد، ولي كرزاي، کارمندان خود را با معاش پايين نگه مي‌دارد تا آنان وادار به رشوه‌ستاني شوند.

آنها که به توسعه مواد مخدر و فساد اداري دست دارند، بايد بدانند که پديده رشوه به سان شمشير دو دم مي‌ماند که به صاحب خود نيز آسيب مي‌رساند.
با ورود نيروهاي خارجي در باتلاق مواد مخدر و ارتشا، ديگر پرسش از چون و چراي شکست غرب در افغانستان نيست، زيرا مرداب کوکنار آن را قطعي ساخته است و حتي سؤال از روزشمار شکست و چگونگي افغانستان پس از ناتوست؟

آتش خشم ملت
کشورهاي بيگانه و رئيس‌جمهور كرزاي هيج توجهي به خواسته‌هاي بر حق ملت ندارند، زيرا ديده‌اند که ملت افغانستان ساکتند، در حالي که ملت از ياد نبرده‌اند آنها چه وعده‌هاي دروغيني سپرده‌اند که ما افغانستان را نه تنها در منطقه، بلکه در جهان نمونه مي‌سازيم!
پس از شش سال وضعيت اقتصادي و امنيتي کشور به مراتب بدتر شده است؛ سال 1382 يک کارگر، روزانه 400 افغاني کار مي‌کرد، در حالي هم‌اکنون به کمتر از 200 افغاني سقوط كرده است. با احتساب تورم، درآمد هر فرد به کمتر از يک چهارم تنزل يافته است.
هر روز که از عمر دولت مي‌گذرد، فاصله بين دولت و مردم بيشتر مي‌شود، شکايت و انتقادات مردمي افزايش مي‌يابد و خشم فزاينده هر ملت صاعقه‌اي است و گرايش ملت حتي به طالبان ديروز افزايش يافته است.

مهمترين عوامل خشم ملت:
ـ وعده‌هاي دروغين مقامات غربي و جامه عمل نپوشيدن به آن
ـ ناامني
ـ ارتشا و فساد اداري
ـ قتل فزاينده غير نظاميان
ـ بي‌توجهي به فرهنگ و عنعنات مردم و تحميل فرهنگ بيگانه
ـ بي‌توجهي به مصوبات شوراي ملي
ـ ناتواني در کنترل بازار به ويژه مواد سوختي
ـ نبود هيج گونه خدمات شهري مثل آب بهداشتي، برق، جمع‌آوري زباله شهري و ...

حال توصيه ما و مقتضاي عدالت و خرد سالم اين است که به خواسته‌هاي برحق مردم پاسخ مثبت داده شود، وگرنه سيل خشم ملت کنترل‌ناشدني خواهد بود.

----------------------------
پي‌نوشت‌ها:
ـ نيرو‌هاي هوايي آمريکا در خدمت قاچاقچيان افغان، آريانانت، پنجشنبه 8 قوس 1386
ـ جواد، كرزي، زمينه‌ساز و مجري تمام انواع نابساماني‌ها، آريانانت، دوشنبه 5 قوس 1386
ـ نيرو‌هاي هوايي آمريکا در خدمت قاچاقچيان افغان، همان.
راه نجات، پنج‌شنبه9/1386 کابل نقد. کشتار غير نظاميان و سکوت مرگبار.اين مطلب آخرين بار توسط Admin در الأحد مارس 15, 2009 3:06 am ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

Admin


Admin
موادمخدر تولیدی افغانستان توسط مافیای جهانی انبار می‌شود
افغانستان و پاکستان برای جلوگیری از ورود پیش‌سازها مسیرهای هوایی‌شان را کنترل کنند

جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، اروپا را با داشتن میانگین سه مصرف کننده در بین هر یک هزار شهروند، دارای رتبه اول در جهان از نظر مصرف هروئین برشمرد و خطاب به کارشناسان مبارزه با مواد مخدر کشورهای همسایه و نماینده سازمان ملل در ایران، تاکید کرد: برنامه کشورهای غربی در زمینه کاهش تقاضا و کنترل بازارهای مواد مخدر جدی نیست.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا جهانی صبح روز سه‌شنبه در افتتاحیه دومین نشست کارشناسان مبارزه با مواد مخدر افغانستان و پاکستان با حضور نماینده دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد که در مجتمع فرهنگی شقایق وابسته به ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، با اعتقاد به این که برنامه کشورهای دنیا در زمینه مبارزه با مواد مخدر بیشتر بر مبارزه با عرضه متمرکز است تا مبارزه با تقاضا، خاطر نشان کرد: مبارزه با تقاضای مواد مخدر فاکتوری تعیین کننده و حتی در مواردی، تعیین کننده‌ترین فاکتور در زمینه مبارزه با مواد مخدر است.

وی با اشاره به این که طبق گزارش سازمان ملل متحد در سال 2006، 83 درصد مصرف کنندگان اروپایی مواد مخدر، هروئین مصرف می کنند، تصریح کرد: متاسفانه به این اصل که «نبود بازار مصرف منجر به قطع خود به خود تولید مواد مخدر می‌شود»، چندان توجه نمی‌شود.

وی به انبار شدن مواد مخدر تولیدی در افغانستان توسط مافیای جهانی و افزایش شمار آزمایشگاه‌های تبدیل تریاک به هروئین در این کشور نیز اشاره کرد و با بیان این که تبدیل تریاک به هروئین، کاهش یک دهمی حجم مواد مخدر انتقالی در عین افزایش شدید قیمت فروش این مواد را در پی دارد، تاکید کرد: تبدیل مواد مخدر سنگین به مواد مخدر سبک‌تر، به دلیل در پی داشتن ترانزیت راحت‌تر و کشف سخت‌تر، سخت‌تر شدن کنترل انتقال مواد مخدر را به دنبال دارد.

جهانی با یادآوری این که تبدیل تریاک تولیدی افغانستان به هروئین مبارزه با ترانزیت را برای نیروهای مبارزه کننده مرزی نیز سخت‌تر می‌کند، ‌عنوان کرد: تولید 500 تن هروئین در افغانستان به استفاده از 10 هزار تن پیش‌ساز برای تبدیل تریاک به هروئین نیاز دارد و با توجه به این که کشفیات پیش سازها در افغانستان و پاکستان اندک است نیز، باید بررسی کرد که این پیش سازها از چه طریق به کشورهای مذکور راه می‌یابند.

وی بر لزوم کنترل مسیرهای هوایی کشورهای افغانستان و پاکستان برای جلوگیری از انتقال پیش سازهای تبدیل مواد مخدر سنگین به سبک در این کشورها تاکید کرد و در ادامه، گفت: نشان دار کردن پیش سازها از جمله اقداماتی است که می‌تواند در زمینه کنترل ترانزیت این مواد مورد توجه قرار گیرد.

جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به این که حضور نمایندگان سه کشور افغانستان، ایران و پاکستان در این اجلاس، بیانگر وجود عزمی جدی برای مقابله با قاچاق مواد مخدر در این منطقه مهم و استراتژیک است، یادآورشد: بدون تردید اقدامات جدید و گسترش برنامه‌های سه کشور در امر مبارزه با مواد مخدر مستلزم مشارکت فعال کشورهای فوق و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی و برای تحقق این مهم، تدوین برنامه‌ها مبتنی بر ویژگی‌های محلی، بومی و منطقه‌ای ، اختصاص اعتبارات کافی و تامین نیازهای فنی کاملا ضروری است.

وی با بیان این که در این اجلاس می‌توان با طرح موضوعات جدید پیگیری مصوبات گذشته و حصول توافق‌های جدید، زمینه را برای تعاملی سازنده فراهم کند، تاکید کرد: این امر به ارتقای سطح کیفی و کمی همکاری‌های مشترک منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حوزه مبارزه با مواد مخدر کمک بسزایی خواهد کرد.

جهانی در دامه با بیان این که ایران در اتخاذ راهبرد و تنظیم برنامه‌ها در تمامی ابعاد مرتبط با موضوع مواد مخدر، ‌همکاری‌های منطقه‌ای را مورد توجه قرار داده است، اعلام کرد: از جمله اقدامات انجام شده به روز کردن و انطباق قوانین مرتبط با مواد مخدر سال‌های گذشته بر اساس ضرورت‌ها و موضوعات جدید است.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته در زمینه کاهش عرضه و مقابله با ورود مواد مخدر به داخل کشور اقدامات قابل توجهی انجام شده، به طوری که همزمان با افزایش کشفیات به میزان 600 تن، تلفات و خسارات انسانی بسیار کاهش یافته و در این ارتباط در برنامه‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر به عملیات‌های مبتنی بر اطلاعات و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین با هدف کنترل مرزها توجه بیشتری معطوف شده است.

جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر، برنامه‌های مختلف کاهش تقاضا به صورت گسترده در بخش‌های پیشگیری، درمان و کاهش آسیب به مرحله اجرا درآمده که تاثیر عمده‌ای در کاهش عرضه مواد مخدر در سطح جامعه داشته است و به نظر می‌رسد اقدامات هماهنگ و برنامه‌ریزی شده سه کشور در ابعاد مختلف از جمله مقابله و کاهش تقاضا، در قالب ساز و کار همکاری سه جانبه و در سطوح منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بسیار کارساز و موثر خواهد بود.

وی با اشاره به این که از سیاست‌های اصولی ایران، می‌توان به برنامه تحت پوشش قرار دادن تعدادی از افراد معتاد با هدف درمان و قطع ارتباط مصرف کننده و قاچاقچی اشاره کرد و گفت: اعتقاد داریم که اجرا و استمرار این برنامه‌ها در حد قابل ملاحظه‌ای، روند عرضه مواد مخدر را در سطح جامعه تحت تاثیر قرار خواهد داد.

جهانی با تاکید بر این که بی تردید سازمان‌های مردم نهاد در پیشبرد برنامه‌های کاهش تقاضا نقش مهمی را ایفا می‌کنند، اظهار کرد: حمایت و تقویت این سازمان‌ها مورد توجه بیشتر ستاد مبارزه با موادمخدر قرا رگرفته است.

به گزارش ایسنا، وی در ادامه با اذعان به این که متاسفانه به دلیل نبود توجه و عزم جدی نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، میزان تولید مواد مخدر در این کشور افزایش یافته که این امر در کشورهای همجوار مشکلات جدی را ایجاد کرده است، عنوان کرد: برنامه دیگری که در ایران مورد توجه قرار گرفت، تشدید فعالیت‌ها بر پایه اقدامات اطلاعاتی برای مقابله با انتقال مواد مخدر به داخل کشور و ضربه زدن به شبکه‌های اصلی قاچاق مواد مخدر است که این برنامه موجبات تغییر شیوه عمل و مسیرهای مورد استفاده قاچاقچیان را فراهم کرده است.

جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین بر ضرورت بهره‌گیری مناسب از فرصت‌های منطقه‌ای و انجام اقدامات هماهنگ و مشترک برای ارتقای روند فعالیت‌های مبارزه با تولید و قاچاق موادمخدر در عرصه منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تاکید و بیان کرد: بهترین و مناسبترین راهبرد در راه رسیدن به اهداف ملی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، تقویت ساز و کارهای همکاری سه جانبه و بهره‌گیری از ظرفیت‌های سازمان ملل متحد است که نمونه بارز این همکاری، تصویب قطعنامه پیشنهادی سه کشور در جریان برگزاری پنجاه و یکمین اجلاس سالانه کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل متحد در سال 2008 و حمایت از این قطعنامه، برای تحقق و اجرای نقشه راه آینده با هدف همکاری و جلب کمک‌های بین‌المللی مفید است.


</TD></TR>


[

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد