ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

تداوم چالشهاي آمريکا در پاکستان و افغانستان

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

Admin


Admin
سرمقاله قدس

در هفته هاي اخير تحولات پاکستان دوباره در صدر اخبار رسانه هاي منطقه اي و بين المللي قرار گرفت و مهمترين دليل آن تداوم حملات موشکي و هوايي نيروهاي آمريکايي به مناطق قبايلي پاکستان بود که پس از ورود باراک اوباما به کاخ سفيد سه بار اين حملات صورت گرفته است.
انتصاب «ريچارد هالبروک» به عنوان نماينده ويژه باراک اوباما در امور افغانستان و پاکستان و سفر وي به اين دو کشور و سپس هند حساسيتهاي منطقه اي و بين المللي را در مورد تحولات منطقه افزايش داد. امضاي توافقنامه هالبروک با حامد کرزاي در مورد مصون ماندن غيرنظاميان در حملات نيروهاي آمريکايي و امضاي توافقنامه آتش بس ميان دولت پاکستان و حاميان محلي در دره «سوات» آخرين تحولات منطقه به شمار مي رود که در چارچوب تلاشهاي طرفين براي برقراري آرامش در مناطق قبايلي پاکستان و همچنين افغانستان قابل توجه و ارزيابي است.
مردم پاکستان و افغانستان انتظار دارند باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا در چارچوب شعارهاي انتخاباتي اش مبني بر تغيير در سياستهاي ايالات متحده، سياستهاي نظامي اين کشور در افغانستان و پاکستان را نيز مورد بازنگري قرار دهد، اما موافقت وي با اعزام 30 هزار نيروي نظامي تازه نفس به افغانستان و از سرگيري حملات هوايي و موشکي آمريکا و ناتو به مناطق قبايلي پاکستان نشان داد اوباما نه تنها قصد بازنگري سياستهاي آمريکا در قبال افغانستان و پاکستان را ندارد، بلکه در صدد پيگيري آنها با جديت بيشتري است، زيرا ورود اولين گروه از نيروهاي جديد آمريکا به افغانستان اين موضوع را ثابت کرد.
با اين حال هشدارهاي پي در پي مقامهاي افغان و کارشناسان بين المللي در مورد پيامدهاي افزايش نيروي نظامي آمريکا در اين کشور باعث شد اوباما سياست احتياط را در قبال کابل اتخاذ کند. هشدار اين محافل در مورد تبديل افغانستان به ويتنامي ديگر براي آمريکا و دچار شدن نظاميان ايالات متحده به سرنوشت ارتش سرخ شوروي سابق در زمان اشغال افغانستان باعث شد تا به گفته رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا، اوباما دستور توقف اعزام نيروهاي جديد اين کشور به افغانستان و بازنگري در خصوص حملات هوايي آمريکا در اين کشور را صادر کند.
با اين حال چشم انداز روشن و قابل توجهي براي تغيير سياست آمريکا در افغانستان ديده نمي شود، زيرا باراک اوباما بارها افغانستان را مهمترين چالش آمريکا اعلام و تأکيد کرده است، به هر شکل ممکن خواهد کوشيد نگرانيهاي امنيتي آمريکا را در افغانستان رفع کند، اما اينکه حل بحران افغانستان راه حل نظامي دارد يا نه موضوع مهم و اساسي است که با وجود مخالفت کشورهاي منطقه با نظامي گري در افغانستان دولت آمريکا همچنان بر آن تأکيد دارد.
امضاي توافقنامه رعايت حال غيرنظاميان از سوي هالبروک با حامد کرزاي نشان دهنده درک نارضايتي هاي فزاينده مردم افغانستان از سوي واشنگتن است، با اين حال به معناي تغيير در راهبرد آمريکا در منطقه نيست. در مورد پاکستان نيز آمريکا نشان داده است مي کوشد با سوق دادن ناامنيها به مناطق قبايلي اين کشور ضمن فرافکني بحران، سياستهاي نظامي خود را در منطقه توجيه کند. به عبارت ديگر، پس از ناکامي آمريکا در افغانستان و ناتواني واشنگتن در ارائه کارنامه موفق در هفت سال حضور نظامي در اين کشور اکنون ايالات متحده در صدد است با اعلام اينکه کانون تروريسم به مناطق قبايلي پاکستان منتقل شده است، توجه جهانيان را به اين مناطق جلب کند و از سوي ديگر دولت اسلام آباد را براي همراهي هر چه بيشتر با آمريکا زير فشار قرار دهد.
اين در حالي است که دولت پاکستان با رد اتهامهاي آمريکا در اين خصوص بر توانايي ارتش پاکستان براي مقابله با ناآراميها در مناطق قبايلي تأکيد کرده است. افزون بر اين حملات آمريکا و ناتو به مناطق قبايلي پاکستان نقض حاکميت ملي و استقلال پاکستان تلقي و در مورد پيامدهاي آن هشدار داده شده است.
دولت پاکستان معتقد است بحران مناطق قبايلي راه حل نظامي ندارد، بلکه از طريق اجراي طرحهاي اقتصادي و معيشتي قابل حل است، اما آمريکا تاکنون به اين موضوع توجهي نداشته و همچنان بر حملات نظامي خود به مناطق قبايلي پاکستان تأکيد دارد.
در چنين وضعيتي امضاي توافقنامه آتش بس ميان دولت پاکستان و شبه نظاميان محلي «سوات» قابل تأمل و توجه است. اين در حالي است که دولت بوش با امضاي قرارداد مشابه از سوي دولت پاکستان بشدت مخالفت و نخست وزير اين کشور را ناگزير به لغو آن کرد، اما امضاي قرارداد آتش بس در «سوات» که پس از سفر اخير هالبروک به اسلام آباد صورت گرفت چنانچه دستاورد هماهنگي با وي نباشد بيانگر اتخاذ رويکردي متفاوت از سوي دولت پاکستان براي حل بحران ناشي در مناطق قبايلي است، زيرا به تازگي نخست وزير پاکستان اعلام کرده بود اسلام آباد در صدد اتخاذ راهبردي جديد براي اين مناطق است.
با اين حال موضوع ادامه حملات آمريکا به مناطق قبايلي همچنان مهمترين چالش دولت پاکستان است و چنانچه اين حملات ادامه يابد، سرنوشت قرارداد آتس بس بر دولت پاکستان و شبه نظاميان طالبان نامشخص خواهد بود.
* مجيد وقاري

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد