ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

راهبرد تازهء اوباما در افغانستان

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1 راهبرد تازهء اوباما در افغانستان في الأحد مارس 15, 2009 11:25 pm

Admin


Admin
،ترجمه مرضیه خادم شریف: رئیس جمهور اوباما در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد آمریکا در حال دستیابی به پیروزی در افغانستان نیست و از امکان باز شدن درها برای روند آشتی خبر داد که طی آن ارتش آمریکا بتواند به افراد میانه رو طالبان همانند شورشیان اهل تسنن عراق دسترسی داشته باشد.باراک اوباما گفت:
«به سراغ طالبان رفتن یک گزینه است که چنین گزینه ای در عراق جواب داد.» وی تاکید کرد بخش بزرگی از موفقیت در عراق دور کردن عناصر تندرو شورشی القاعده بود استراتژی که بسیاری آن را موفق تر از افزایش نیروها در عراق طی دو سال گذشته می دانند.
رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه 35 دقیقه ای با این روزنامه به چالش افغانستان، بحران اقتصادی آمریکا و زندان گوانتانامو اشاره کرد که در زیر آمده است:
*جناب رئیس جمهور بگذارید به مساله سیاست خارجی بپردازیم. من می دانم ما در حال بررسی سیاست خود در افغانستان هستیم ولی آیا می توانید به ما بگویید آمریکا در افغانستان پیروز شده است؟
خیر. ما در افغانستان کار فوق العاده ای انجام داده ایم. سربازان ما در شرایط بسیار دشوار بسیار فوق العاده بوده اند. ولی می بینید طی سال های اخیر شرایط بدتر شده است. طالبان اکنون از گذشته قدرتمندتر و شجاع تر شده است. در جنوب کشور شاهد حملاتی هستیم که قبلاً دیده نمی شد. دولت ملی هنوز نتوانسته اعتماد مردم را جلب کند. برای ما اهمیت دارد که انتخابات ملی در شرایط امنی برگزار شود. ما در حال تغییر در سیاست هایمان هستیم بنابراین راهبرد نظامی دیپلماتیک و توسعه ای ما برای کسب این اطمینان است که القاعده و افراطیونی که به ما آسیب می رسانند افغانستان را مکانی امن برای انجام عملیاتشان در نظر نگیرند. در قلب سیاست جدید افغانستان قرار است سیاست هوشیارانه تری در پاکستان نیز داشته باشیم. برای ما اهمیت دارد که با دولت پاکستان در ارتباط باشیم و با آنها همکاری موثری داشته باشیم تا مناطق مرزی تحت کنترل بیشتری قرار گیرد.
*آیا شما زمانی را می بینید که با عوامل میانه رو طالبان همکاری داشته باشید؟
نمی خواهم درباره بررسی سیاست هایمان در افغانستان پیش قضاوت کنم ولی اگر با ژنرال پترائوس صحبت می کردید، او به شما می گفت که بخشی از موفقیت ما در عراق در مذاکره با افرادی حاصل شد که بنیادگرایان اسلامی بودند که عقاید سنتی و تندرویی داشتند. اما آنها با ما همکاری کردند زیرا به طور کلی با تاکتیک های القاعده در عراق بیگانه بودند. فرصت قابل مقایسه ای در افغانستان و پاکستان وجود دارد. ولی شرایط در افغانستان پیچیده تر است. شما مناطقی را می بینید که کمتر در کنترل دولت قرار دارد. قبایل این کشور در طول تاریخ برای خود مستقل بوده اند. این قبایل بسیار پیچیده عمل می کنند و گاهی اوقات براساس اهداف خودشان به گونه ای عمل می کنند که چالشی برای ما محسوب می شود.
*در دوران پس از 11 سپتامبر در جهان، وقتی به قدرت آمریکا در کشور و خارج از کشور می پردازیم در زمینه توازن بین امنیت و آزادی های مدنی اکنون که قدرت را در دست گرفته اید آیا فکر می کنید رئیس جمهور بوش در به دست آوردن توازن موفق بوده است؟
فکر می کنم باید بین گام هایی که بلافاصله پس از 11 سپتامبر برداشته شد و هنگامی که من قدرت را درست گرفتم تفاوت قائل شد. برای مثال سازمان سیا و برخی برنامه های مناقشه آمیزی که تاکید و توجه بیشتری داشت گام های بسیار درستی در سال های اولیه برداشته شد. در آن زمان آدمیرال هایدن و مایک مک کونل خدمت گذاران واقعی کشور بودند زیرا آنها فقط منافع کشور را در نظر داشتند و براساس آرمان ها و ارزش های آمریکایی اقدام کردند.
*آیا فکر می کنید ما موفق شده ایم که اکنون آن توازن را برقرار کنیم؟
ما هنوز باید در این زمینه کار کنیم. نتایج تصمیم گیری های اولیه وجود زندان گوانتانامو است. ما در این زندان افرادی را داریم که هنوز محاکمه نشده اند، حتی هنوز فرصت نیافته اند تا به اتهاماتشان پاسخ دهند. بسیاری از آنها خطرناک هستند ولی همانطور که قبلاً اعلام کرده ام تلاش می کنیم تا طی یک سال این زندان را ببندیم که این امر به توجه و تمرکز زیادی از سوی ما نیاز دارد.
*شما گفته اید رهایی از بحران اقتصادی کنونی به گذشت زمان نیاز دارد. آیا می توانید به مردم آمریکا اطمینان دهید که در تابستان، پاییز یا پایان سال رشد اقتصادی خواهیم داشت؟
فکر نمی کنم کسی جام جهان بین داشته باشد که چنین پیشگویی را بکند. ما در تلاش هستیم تا فشارهای بخش مالی را کاهش دهیم که البته این مساله فقط در آمریکا نیست و سایر کشورهای جهان نیز درگیر آن هستند. آنچه که به عنوان مشکلات بانک ها آغاز شد به کاهش وام دهی منجر شد و همین امر موجب کاهش تقاضا از سوی مصرف کنندگان و همچنین کاهش تقاضا در بخش تجاری شد بنابراین حل این مشکلات به زمان نیاز دارد. وظیفه ما این است که در این زمینه به کارهای کلیدی بپردازیم. در درجه اول باید سرمایه گذاری های اساسی را در این زمینه انجام دهیم تا به این مشکل مالی ضربه اساسی وارد شود. برنامه بهبود اقتصادی ما فراهم آوردن امکانات برای بیمه کاری، تهیه غذا، کمک و یاری به ایالت هایی است که در آن اخراج ها شدت نداشته است. گام دوم این است که توان نظام مالی خود را تقویت کنیم. ما گام های اساسی را در این زمینه برداشته ایم برای مثال در این هفته کمک اعتباری 1000 میلیارد دلاری را آغاز می کنیم البته می دانیم که باید در این زمینه کارهای جدی انجام شود زیرا تعدادی از بانک ها فلج شده اند و ما باید پایه های مالی آنها را تقویت کنیم و به آنها مجدداً وام دهیم. ما موفق شده ایم بین بانک هایی که واقعاً با مشکل مواجه شده اند و آن بانک هایی که سرمایه کافی در اختیار دارند تمیز دهیم. ما هنوزبا بحران صنایع خودروسازی روبه رو هستیم و باید در زمینه رشد بخش های انرژی، آموزش و خدمات درمانی سرمایه گذاری بلند مدت کنیم. ایده و انتظار ما این است که تمام ستون های بهبود اقتصادی را در سال جاری در جای خود قرار دهیم.

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد