ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

محمود کرزي از کجا به کجا رسيد

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1 محمود کرزي از کجا به کجا رسيد في الإثنين مارس 16, 2009 12:05 am

Admin


Admin


محمود کرزی از کجا به کجا رسید
نیویورک تایمز محمود کرزی را پولدارترین تاجر افغانستان می خواند و تاکید می ورزد که آقای کرزی برای پولدار شدن با واشنگتن و نفوذ رییس جمهور کرزی سود برده است.
افرادی که نیویورک تایمز برای تهیه گزارش به آنها گفتگو کرده است مشمولش اشرف احمد زی وزیر عالیه پیشین و نامزد ریاست جمهوری داود ساطان زوی نماینده ولسی جرگه یک مقام نظامی وزارت دفاع ملی و یک مقام پیشین وزارت امور داخله هستند. با اینهمه محمود کرزی که ادعا دارد در کشور سیستم قضایی شفاف وجود ندارد تاکید می ورزد که شکایت از این افراد سودی ندارد. بعلاوه این افراد در گزارش نیویورک تایمز از زبان زلمی خلیل زاد سفیر پیشین آمریکا در افغانستان نیز گفته شده است که شماری از بازرگانان افغان به وی شکایت می کردند که محمود کرزی می خواست در پروژه های تازه تجاری سهم بگیرد. درهمین حال محمود سلطان زوی گفته های امروز محمود کرزی را رد می کند و بر صحت آنچه که وی به نیویورک تایمز گفته است تاکید می ورزد.
داود سلطان زوی- نماینده غزنی می گوید: من به اخبار نیویورک تایمز هم گفته ام که اگر آقای محمود کرزی برادر رییس جمهور نمی بود اینقدر دارایی را اندوخته نمی توانست. این دروغ نیست و آقای محمود کرزی کدام تجربه تجارت داشت؟ کدام بزنسمن بود به آمریکا؟ کدام تجارتخانه داشت به آمریکا؟ آقای محمود کرزی وقتی به کابل تشریف آوردند این اندوخته ها را به زور نام برادر خود انداخت.
اشرف غنی احمد زی نیز با رد اتهامات محمود کرزی می گوید که پسرش هیچ امتیاز مالی از دولت افغانستان دریافت نکرده است.
وی می گوید: این اتهامات مطلقاً بی اساس است و اول پسر من پانزده ساله نبوده و صنف سوم پوهنتون بود و دوم اینکه صرف ماش نداشت و او به صورت نظام کار از جهت علاقه خود به افغانستان خدمت می کرد. هیچ نقش من در او نداشتم و هر پولی که از این کشیده شده به امضا شخص رییس جمهور و امضا من است و حامد کرزی از برادر محترمش پرسان کند که حساب و امضای اینها بود و یا نه؟ من پیشخدمت کدام رستوران نبودم . منزل در شهر بدسپی آمریکا وجود داشت که از قیمت ترین نقاط آمریکاست و مبلغ زیادتر از هشت هزار دالر فروخته شد تا بر اساس آن منزلم را در کابل آباد کنم.
محمود کرزی که انگیزه فعالیت هایش را در کشور خدمت به مردم عنوان می کند حکومت را متهم می سازد که بیشتر زمین ها را تصاحب نموده است و اجازه اعمال پروژه در این زمین ها داده نمی شود.
وی می گوید که حکومت زمین ها را محکم گرفته بنام منافع ملی که یک موضوع غلط است و باید کل زمین ها را یک شعبه بگیرد بنام ریاست اراضی املاک و این را باید برای پروژه ها و برای ساختار مملکت به زودترین فرصت.
از سوی دیگر آقای محمود کرزی پاکستان را متهم به ایجاد مانع دربرابر کارها در افغانستان می سازد.
در همین حال برادر رییس جمهور تلویزیون طلوع را به نشر خبرهای نادرست می خواند و می گوید که این تلویزیون پیش از این درباره اینکه احمد علی کرزی برادر دیگر رییس جمهور را در قاچاق مواد مخدر دست دارد گزارشی را پخش کرده است.
وی در باره تلویزیون طلوع می گوید: تلویزیون طلوع مصروف چیست؟ مصروف شر اندازی، مصروف جنگ بین اقوام، مصروف دروغ و مصروف ترور شخصیت.
اما مسئولان تلویزیون طلوع تاکید می ورزند که این خبر را بر مبنای گزارش در روزنامه نیویورک تایمز نشر شده بود پخش کردند.
محمد صدیق احمد زاده مدیرمسئول تلویزیون طلوع می گوید: تلویزیون طلوع یک رسانه مستقل و غیر وابسته است و بر اساس قانون نافذ افغانستان فعالیت دارد و هیچ گونه جانب داری را نمی پذیرد و آنچه که تلویزیون طلوع در مورد برادران رییس جمهور به نشر رسانده بود نقل قول از روزنامه نیویورک تایمز است و آنها می توانند ادعاهایی را که دارند با آنها حل و مطلب کنند تا با تلویزیون طلوع.
با اینهمه محمود کرزی می گوید که برای روشن شدن موضوع درباره دارایی های منقول و غیر منقول رییس جمهور و برادرانش با کسانی که نامزد ریاست جمهوری هستند بررسی هایی صورت گیرد.
و اما محمود خان کرزی
او بزودی گروپ کوچکی را تشکيل داد و آنها با دريافت شش ميليون دالر از آژانس انکشاف بينالمللی ايالات متحده (USAID)، اطاق تجارت افغانستان را بنيان نهادند.
سال گذشته در رقابتی برای اشغال پستهای رياست و معاونت اطاق تجارت، محمود کرزی با دريافت پنجصدهزار دالر از (USAID)، توانست کرسی معاونت رياست اطاق تجارت را قبضه نمايد. در اين رقابت شير خان فرنود به حيث رييس اطاق تجارت انتخاب گرديد؛ اما نامزدهای ديگر ادعا کردند که در اين رقابت به نفع کرزی و دوستش تقلب صورت گرفته است؛ و محمود کرزی آن ادعاها را بی اساس خواند.
آقای محمود کرزی، به کمک دوستان سرشناس خود در واشنگتن، کمکهای ديگری را نيز از دولت آمريکا دريافت نمود. او بعد از حملات يازده سپتامبر بسيار به موقع دست به کار شد و با شخصيتهای جمهوريخواه از جمله سناتور جک کمپ آشنا شده و ارتباطاتی را برقرار نمود. سناتور جک کمپ، در مصاحبه اي گفت که او محمود کرزی را به مديران بنگاه سرمايه گذاری خارجی معرفی نمود؛ اين بنگاه، سرمايه گذاریهای آمريکايی را در خارج از آمريکا حمايت مینمايد.
سناتور جک کمپ علاوه نمود که اين کار را به هدف تشويق سرمايه گذاری در افغانستان انجام داده است؛ و علاوه نمود که از معاملات کرزی هيچ سودی را بدست نياورده است: "من تصور میکنم که کرزی نام مرا در قندهار و کابل بر سر زبانها انداخته است، اما اطمينان ميدهم که هيچ سهم و يا منافعی در پروژههای تجاری محمود کرزی ندارم.
مطابق به اظهارات مقامات "بنگاه سرمايه گذاری خارجی" دو شرکت وابسته به کرزی، در حدود بيشتر از پنج ميليون دالر برای حمايت مالی شرکت معاملات املاک وی در قندهار و يک مجتمع بزرگ مسکونی در کابل، به عنوان قرضه بدست آورده اند.
پروژه رهايشی وی در قندهار، پروژه بلندپروازانه اي است که تقاضا برای خريد خانههای آن به سرعت بالا رفت. زمينی به مساحت 10000 جريب در شهر قندهار در تحت ملکيت اردوی ملی افغانستان قرار داشت، اما مقامات در قندهار آن را بصورت رايگان به محمود کرزی واگذار نمودند.
محمود کرزی در اين مورد گفت که مقامات شهر قندهار از او خواسته اند تا زمين را جهت جلوگيری از تسلط جنگسالاران بر آن متصرف گردد. به گفته او والی قندهار با او موافقه نمود تا بعد از فروش خانههای ساخته شده بر آن زمين توسط شرکت تعميرات کرزی، قيمت زمينها به مقامات قندهار پرداخت گردد.
اما اين معامله با اردوی ملی به خوبی پيش نرفت؛ در سال 2005، سربازان اردوی ملی به شیوه خشونت آميزی به محل اين پروژه تعميراتی يورش بردند. جنرال شاهتوری حبيب الله که مسؤول نظارت بر ملکيتهای وزارت دفاع میباشد، گفت که شرکت آقای کرزی به اردوی ملی چيزی نپرداخته است. بعد از آن اين مناقشه تا حال مسکوت مانده است.
جنرال شاهتوری در اين مصاحبه گفت: "مافيای زمين ملکيت ما را اشغال نموده است. من هر وقت به آنجا ميروم شديدا ناراحت ميشوم.
به گفته محمود کرزی ساخت بيش از دوصد خانه تکميل شده و شصت خانه ديگر در زير ساخت قرار دارد. اين منازل مسکونی به گفته آقای کرزی برای طبقه متوسط مردم مطلوب و مقرون به صرفه میباشد.
از زمانی که آقای محمود کرزی و سرمايه گذاران ديگری، يگانه شرکت توليد سمنت کشور را در کنترول خود گرفتند، وی عملا بزرگترين پروژه خود را آغاز کرد. بعد از آنکه مديريت و گردانندگی اين فابريکه توسط وزارت معدن به مزایده گذاشته شد، محمود کرزی و شرکای تجاری اش با ارائه بالاترين مبلغ يعنی 25 ميليون دالر در اين رقابت برنده شدند. به گفته آقای کرزی، مقررات مزايده چنين ايجاب مینمود. اما داود سلطانزوی نماينده پارلمان افغانستان میگويد که ضرورت ارائه مبلغ موجودی شرکت کنندگان مزايده به اين هدف ارائه گرديد تا رقابت در مزایده را به نفع کرزی تغيير دهند.
آقای سلطان زوی درین مورد گفت: آنها مبلغ مذکور را آورده و در جلو وزير معدن بر روی ميز گذاشتند، و بعد آنرا برداشته و رفتند.
محمود کرزی، پروژههای خود را از طريق کابلبانک، بزرگترين بانک تجارتی در افغانستان، حمايت مالی مینمايد؛ خود وی نيز از جمله اعضای هيئت مديره اين بانک ميباشد. به گفته محمود کرزی، شير خان فرنود بنيانگذار کابلبانک، به او کمک نموده و با اعطای قرضه اين فرصت را برايش فراهم نمود تا مقداری از سهام بانک را بخرد.
محمود کرزی بخش عمده امتياز نمايندگی تويوتا در افغانستان را نيز در اختیار دارد. وی در اين مورد نيز از حمايت جک کمپ برخوردار بود، که قبلا به عنوان عضو هيئات مديره و مشاور در شرکت تويوتا در آمريکا کار ميکرد. او کرزی را به مديران شرکتهای موترسازی معرفی کرده بود.
زلمیخليلزاد که از اظهار نظر در مورد حدس و گمانها در رابطه به اشتراک خود در انتخابات رياست جمهوری افغانستان خودداری نمود، به نقل از رييس جمهور کرزی يادآوری نمود که رييس جمهور يکبار بطور خصوصی، در ارتباط با معامله برادرش با تويوتا ابراز ناراحتی نموده؛ و حتی در مورد بهم زدن اين معامله نيز حرف زده بود. خليلزاد گفت که وی باور دارد، رييس جمهور کرزی در اين مورد با سفارت جاپان صحبت نموده است؛ اما کدام نتيجه اي در بر نداشته است.
اشرف غنی احمدزی، وزير ماليه سابق در کابينه رييس جمهور کرزی، که از وی به عنوان کانديد احتمالی انتخابات رياست جمهوری پیش رو نام برده ميشود، گفت که وقتی آقای کرزی از او خواست تا به کابینه وی بپيوندد، او در مورد معاملات تجاری خانواده کرزی ملاحظاتی داشت.
آيا اين پروژههای تجاری در حقيقت پروژههای مشترک برادران کرزی میباشد؟ اشرف غنی در اين مورد ميگويد: "مسلما چيز ديگری جز اين نیست.
Afghan Paper

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد