ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

امريکا عامل و حامي رونق بازار ترياک در افغانستان

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

Admin


Admin
خبرگزاري فرانسه در گزارشي از بروکسل به قلم لورن کوک درباره تلاش امريکا براي تجديد نظر در استراتژي خود در افغانستان نوشت:
ريچارد هالبروک فرستاده ويژه باراک اوباما رئيس جمهور امريکا در امور افغانستان و پاکستان روز شنبه گفت امريکا تلاش هاي بيشتري را براي تقويت پليس افغانستان، مقابله با توليد ترياک در اين کشور و تقويت کمک به بخش کشاورزي افغانستان به منظور سرکوب شورشيان گروه طالبان و پايان دادن به فعاليت انها در اين کشور خواستار خواهد شد .
هالبروک افزود در بازنگري استراتژي امريکا در افغانستان ، پاکستان در مرکز تلاش ها براي مقابله با شورشيان از جمله اعضاي شبکه القاعده قرار خواهد داشت .
وي در عين حال تاکيد کرد فعاليت فرامرزي آمريکا منتفي دانسته شده است زيرا خط قرمزي براي دولت پاکستان به شمار مي رود.
هالبروک اين اظهارات را درحالي در کنفرانسي در بروکسل درباره افغانستان مطرح کرد که تنها دو روز به نشست مقامات اتحاديه اروپا و سازمان پيمان اتلانتيک شمالي ناتو در پايتخت بلژيک باقي مانده است .
اين فرستاده ارشد امريکا هشدار داد اين يک وظيفه مهم است و هيچکس اجازه ندارد دشواري ان را دستکم جلوه دهد .
هالبروک گفت شورشيان در پايگاه هايي خارج از پاکستان در حال عمليات هستند، کشوري که دولت متزلزل در ان اخيرا قدرت را به دست گرفته و ارتش ان نيز به جاي مقابله با شورشيان در مناطق قبايلي ناارام ، بيشتر بر مناقشه با هند متمرکز شده است.
وي تاکيد کرد نيروهاي امريکايي و تحت فرماندهي ناتو در افغانستان براي جستجو و بازداشت شورشيان از کوه هاي مرزي پاکستان عبور نخواهند کرد . اين در حالي است که هواپيماهاي بدون سرنشين امريکا حملاتي را به داخل خاک پاکستان انجام مي دهند.
هالبروک گفت مرکز مشکل غرب در مقابله با شورشيان در افغانستان در غرب پاکستان قرار داد. اما قرار نيست نيروهاي امريکايي يا ناتو در خاک پاکستان مستقر شوند. دولت پاکستان يک خط قرمز دارد و اين خط قرمز بايد رعايت شود.
وي افزود امريکا از متحدان خود خواسته است به اموزش هزاران نفر از نيروهاي پليس افغانستان کمک کنند. پليس ملي افغان يک سازمان ناقص همراه با فساد داخلي در ان است. ما مي دانيم که انها در زنجيره امنيتي نقش ضعيفي دارند ،‌ به همين علت بايد تقويت شوند.
اتحاديه اروپا سال گذشته موافقت کرد تعداد نيروهاي پليس اروپا را در افغانستان به دو برابر افزايش دهد.
شش کشور اروپايي روز پنج شنبه موافقت کردند به نيروهايشان اجازه بدهند در تقويت نيروهاي پليس افغان مشارکت داشته باشند .ترکيه نيز ممکن است در اين روند مشارکت داشته باشد اما ابتدا بايد مورد تصويب اتحاديه اروپا قرار بگيرد .
هالبروک گفت ارزيابي هاي اوليه مبني بر اينکه شمار نيروهاي پليس افغان بايد از هفتاد و هشت هزار نفر به هشتاد و دو هزار نفر افزايش يابد با واقعيت سازگاري ندارد.
وي همچنين درمورد مسئله توليد و قاچاق مواد مخدر در افغانستان افزود تلاش هاي گذشته امريکا در مقابله با قاچاق ترياک که منبع اصلي درامد براي شورشيان به شمار مي رود بيهوده بوده و واشنگتن در تلاش براي تجديد نظر در استراتژي خود در اين زمينه است.
هالبروک افزود امريکا به تنهايي سالانه هشتصد ميليون دلار صرف مقابله با قاچاق مواد مخدر در افغانستان مي کند.
وي تصريح کرد برنامه هايي که تاکنون در مقابله با قاچاق ترياک در افغانستان به کار گرفته شده بي فايده ترين استراتژي ظرف چهل سال گذشته در اين زمينه بوده است .
هالبروک گفت ما قصد داريم درمورد برنامه هاي خود در مقابله با قاچاق مواد مخدر در افغانستان تجديدنظر کنيم .
براساس امارهايي که دولت امريکا ماه گذشته منتشر کرد ، افغانستان بزرگترين توليد کننده ترياک در جهان است. افغانستان همچنين نود درصد از هروئين جهان را نيز تامين مي کند .

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد