ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

خروج واشنگتن از افغانستان

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1 خروج واشنگتن از افغانستان في الإثنين نوفمبر 23, 2009 6:06 am

Admin


Admin
فريدمن


توماس فريدمن تحليل گر باسابقه نيويورک تايمز طي مقاله تحت عنوان (Dont Build Up) مي نويسد زمان براي افغانستان بسيار حساس و بحراني است
فريدمن در مقاله اي در نيويورک تايمز نوشته است: بنا براين بايد درخصوص کاهش حضور نظاميان و پائين آوردن توقعات و اهداف در اين کشور تلاش نمود.

به نظر اين تحليلگر، آمريکا هيچ شريک و همکاري در افغانستان ندارد. سازمان نظامي ناتو، حمايت داخلي، منابع و امکانات تسليحاتي و مالي و حتي منافع ملي درحال حاضر نمي تواند حضور طولاني مدت آمريکا در افغانستان را توجيه کند.

فريدمن معقتد است که با نگاهي به سابقه افغانستان و حتي خاورميانه تا به حال هيچ مشکلي در اين مناطق با حضور و فشار آمريکا حل نشده است بلکه برعکس آتش درگيريها شعله ورتر شده است. لذا آمريکا نمي تواند معضل افغانستان را برطرف کند. از اين رو بجاي برنامه ريزي و طرح استراتژي براي ماندن، مناسب است قبل از آنکه درگيري آمريکا عميق تر شود راه چاره اي براي خروج اتخاذ شود.

اين نويسنده با اشاره به گفته يك استاد دانشگاه جان هاپکينز که مي گويد " مردم زماني که ما به آنها بگوئيم تغيير نمي کنند بلکه هر وقت که خودشان بگويند عوض مي شوند" مي افزايد که مردم افغانستان و خاورميانه نيز از اين قاعده مستثني نيستند و اين را تاريخ ثابت کرده است.

به نظر فريدمن خروج آمريکا از افغانستان بدون شک از سوي القاعده و طالبان يک پيروزي محسوب مي شود ولي اين پيروزي موقتي است و طي روزهاي بعد در داخل اين گروهها بر سرقدرت درگيري و جنگ بوجود مي آيد و نهايتا" با ادامه جنگ هاي داخلي آنها تضعيف خواهند شد و نيروهاي معتدل تر و از طبقه متوسط اکثريت جامعه را تشکيل مي دهند زمام امور را در دست خواهند گرفت و اين امر باعث پيروزي آمريکا خواهد بود.

فريدمن درادامه مي افزايد: آمريکا يعني همه جهان، يک کشور قوي، سالم و متکي به خود که باعث استحکام و ثبات و امنيت بين المللي مي شود. به گفته وي يک ايالات متحده ضعيف براي آمريکا و همه جهان فاجعه خواهد بود. چين، روسيه و القاعده همه علاقه دارند که آمريکا در يک جنگ تدريجي و فرسايشي در افغانستان ضعيف شود.

وي خاطر نشان مي سازد طرحي که فرماندهان نظامي آمريکا براي افغانستان ارائه داده اند حداقل يک پروژه 20 ساله است و لذا اين طرح براي آمريکا پرهزينه خواهد بود و عملياتي نمودن آن در شرايط فعلي غير ممکن است.

نويسنده در پايان به سياستمداران آمريکايي توصيه مي کند راهبردي را ارائه دهند که با کمترين هزينه بيشترين امور امنيتي را شامل شود چرا که آمريکا در حال حاضر منابع و امکانات قبل از حادثه يازده سپتامبر را در اختيار ندارد که بخواهد جنگ با تروريسم را آنگونه ادامه دهد.

وي براين اساس پيشنهاد مي کند که بهتر است اول مشکل عراق را حل کرد چرا که موفقيت در عراق مي تواند يک مدل مناسبي براي خاورميانه باشد.

ارسالی فرخ ، جزیره مریخ

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد