ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

قوی شدن طالبان و سردرگمی غرب در افغانستان

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1 قوی شدن طالبان و سردرگمی غرب در افغانستان في الأربعاء ديسمبر 09, 2009 2:27 am

Admin


Admin
وزیر امور خارجه اسبق آلمان در مقاله‏ای با اشاره به وخامت اوضاع در افغانستان و قدرتمند شدن طالبان تاکید کرد این طور به نظر می‏رسد که غرب راه خود را در افغانستان گم کرده است.</FONT>
«یوشکا فیشر» وزیر امور خارجه پیشین آلمان در مقاله‏ای که در روزنامه "زوددویچه سایتونگ" به چاپ رسیده است، اظهار داشت : شرایط در افغانستان خوب به نظر نمی رسد.
طالبان روز به روز از نظر سیاسی و نظامی قدرتمندتر می شود؛ کرزای نیز به مرور حمایت‏های مردمی و بین المللی را از دست می‏دهد.
وی افزود : در آمریکا نیز انزجار از جنگ افغانستان افزایش یافته و برای اعضای اروپایی ناتو نیز عقب نشینی نظامیان، امروز بهتر از فردا است.
فیشر در ادامه با تاکید بر اینکه این طور به نظر می‏رسد که غرب راه خود را در افغانستان گم کرده است این پرسش را مطرح کرد که : ناتو با چه هدفی در افغانستان مبارزه می‏کند؟
در ادامه این مقاله آمده است : اروپا در برابر این پرسش سکوت می‏کند و تنها یک چیز را می‏خواهد و آن خروج است. در آمریکا نیز چنین بحث‏هایی جریان دارد.
فیشر در ادامه با تاکید بر اینکه دلایل بحران‏های افغانستان را نباید تنها در داخل این کشور جستجو کرد دلایل جنگ‏های متمادی در این کشور را در آن طرف مرزها ارزیابی کرد.
وی در بخش دیگری از این مقاله راهبرد فعلی غرب در افغانستان را با موفقیت بسیار محدود ارزیابی کرده و نوشت : با این راهبرد، طالبان هر روز بیشتر از روز پیش قدرتمندتر می‏شود.
این مقام اسبق آلمان بر ضرورت ایجاد شرایطی پایدار در افغانستان و جلوگیری از تبدیل این کشور به صحنه نبرد علایق منطقه ای و پایگاهی برای القاعده تاکید کرد و اظهار داشت که این هدف بدون حضور نظامی کافی و بهبود و تقویت اقدامات بازسازی در این کشور قابل دستیابی نیست.
فیشر با خانمش

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد