ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

هشدار سازمان ملل درباره وضع حقوق بشر در افغانستان

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

Admin


Admin

هشدار سازمان ملل درباره وضع حقوق بشر در افغانستان


نماینده عالی حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان(یونیما)در باره بدتر شدن وضع حقوق بشر به ویژه افزایش تلفات غیرنظامیان در این کشور هشدار داد.
به گزارش شبکه خبر، به نقل از ایرنا، در بیانیه سازمان ملل آمده است:ناوی پیلی نماینده عالی حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان با ابراز نگرانی از بدتر شدن وضع حقوق بشر، از عناصر ضدحکومتی و نیروهای طرفدار حکومت درخواست کرد،به حفاظت از افراد غیرنظامی به ویژه زنان و اطفال در جنگ با شورشیان در افغانستان توجه بیشتری کنند.
سال 2008میلادی در جنگ افغانستان 6 هزار و 400 نفر کشته شدند که دوهزار و 118نفر غیرنظامی بودند که این تعداد نسبت به پارسال 40 درصد افزایش دارد که نشانگر تشدید جنگ و ناآرامی در این کشور است.
وی در عین حال گفت:خشونت علیه زنان مانند تجاوز، قتل های ناموسی، ازدواج های اجباری و قبل از وقت و نیز سوء استفاده جنسی و بردگی زنان هنوز در افغانستان شایع است.

خانم پیلی گفت:در خانواده و جامعه، میان گروه های رهبران سنتی و مذهبی ، همچنان نظام قضایی رسمی و غیر رسمی خشونت وجود دارد و یا از آن چشم پوشی صورت می گیرد.
وی تاکید کرد که با وجود ضمانت های ذکر شده در قانون اساسی افغانستان، حکومت در عرصه حمایت از حقوق زنان موفق نبوده است .
نماینده عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد یادآور شد که تهدید در برابر زنان که فعالیت سیاسی دارند و یا در خارج از منزل کار می کنند ، افزایش بی سابقه ای یافته است.
پیلی اظهار داشت: زنان که در اداره ها و موسسه های ملی و بین المللی به عنوان خبرنگار، پلیس و مشاور حقوقی و یا وکیل کار می کنند، با دریافت نامه های تهدید آمیز و یا پیام های تلفنی تهدید به مرگ می شوند.

وی یادآور شد که به همین علت تعداد زیادی از زنان فعال در عرصه های سیاسی مجبور شدند تا کارهای خود را محدود و یا از مشاغل مورد نظر خود کناره گیری کنند.

این مقام سازمان ملل متحد خواهان حمایت از زنان و دختران در زندگی های شخصی و اجتماعی شده است .
در گزارش حقوق بشر سازمان ملل در مورد افغانستان آمده است که عدم پیگرد قانونی مرتکبین جرایم گذشته و ادامه خشونت ها مشروعیت اجرای قانون و نهادهای قضایی را در کشور زیر سوال برده است .
وی با بیان این که این نکته به نوبه خود اعتماد مردم را نسبت به حکوت و نهادهای قضایی از بین می برد، از حکومت افغانستان و جامعه جهانی خواست تعهد خود را درباره معافیت ناقضان حقوق بشر اعلام کنند.
به گفته پیلی، آزادی بیان در سال 2008 با تهدید و آزار که متوجه گروه های جامعه مدنی و رسانه ها از جمله کشتن خبرنگاران همراه بود ، مورد تهدید قرار گرفته است.

وی گفت : با نزدیک شدن انتخابات در سال 2009میلادی رسانه ها به خود سانسوری ادامه خواهند داد یا تحت فشار خواهند بود تا صرفا نظریات مورد پسند نامزدهای معین را انشتار دهند و اگر مردم نظرات خود را به طور کامل بیان کنند، مورد تهدید قرار خواهند گرفت.
وی با اشاره به اعدام تعدادی از مجرمان در افغانستان از حکومت خواست به علت ضعف سیستم قضایی و اجرای قانون در مطابقت با نظریات بین المللی درباره اعدام در این کشور تجدید نظر کنند.


خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد