ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

تنش ميان کرزي و اوباما به نفع افغانستان نيست

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

Admin


Admin
یک عضو پارلمان افغانستان در گفتگو با فارس افشا کرد: باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا در سفر اخیر خود به کابل که به صورت غیرمنتظره صورت گرفت، با لحنی غیردیپلماتیک از کرزی به علت سخنان ضد آمریکایی احمدی نژاد در افغانستان انتقاد کرد.
وی افزود: اوباما در سفر خود به کابل در برخوردی توهین آمیز به کرزی گوشزد کرد که در سفر آقای احمدی نژاد به کابل، چرا افغانستان را بلندگوی ایران قرار دادید و اجازه دادید وی از تریبون شما علیه آمریکایی‌ها صحبت کند!؟
این مقام افغان تأکید کرد: اوباما به کرزی گفته است که ما تا امروز شما (افغانستان) را حمایت کردیم ولی از قرار اطلاع دقیق، شما بر خلاف آن قصد دارید ارزش‌های دموکراتیک و مساعدت‌های جوامع غربی را زیر پا بگذارید و با رژیم‌های منطقه‌ای هم دست شوید.
عضو پارلمان افغانستان در ادامه یادآور شد: رییس‌جمهور آمریکا در دیدار با همتای افغان خود تأکید کرده بود که شما باید اصلاحات قوی در مکانیسم انتخابات بوجود بیاورید و الا جوامع غربی در روند برگزاری انتخابات پارلمانی هرگز به شما کمک نخواهند کرد.
این مقام افغان در ادامه با اشاره تلاش حامد کرزی برای برگزاری لویی جرگه صلح در کابل افزود: اوباما در این ملاقات خطاب به کرزی گفته بود که تلاش شما برای برگزاری کنفرانس صلح کابل بی‌ثمر است؛ تا زمانی‌که طالبان در مخالفت خود مصر بوده و از موضع قدرت برخورد نمایند، این گونه اجلاس نتیجه بخش نخواهد شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اوباما در پایان این نشست مدعی شده بود در شرایطی که استراتژی آمریکا روی از بین بردن القاعده و تضعیف طالبان متمرکز بوده، دولت افغانستان درصدد گفتگو با مخالفان است، بهتر است به جای این اقدامات، نسبت به اصلاح امور و مبارزه با فساد حاکم تلاش کند.

ظاهراً رئیس جمهور کرزی که در آستانه سفر به امریکا قرار دارد، جگر زیر دندان گرفته و نمی خواهد تا قبل از این سفر، صراحتا و جدا با آغاز عملیات در کندهار مخالفت کند، اما این احتمال وجود دارد که در بعد از سفر، مخالفت صریح خود را با این عملیات حیاتی اعلام کند.
آنطوریکه گزارشها میرساند، نیروهای پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در آستانه آغاز عملیات بزرگ برای پاکسازی ولایت کلیدی کندهار از وجود تروریستان قرار دارند. به همین دلیل تعدادی از گروه های ویژه برای زمینه سازی برای تهاجم گسترده در اطراف شهر کندهار توسط نیروهای امریکایی تشکیل شده است. احتمالاً گروه های کوچک عساکر ویژه به عنوان پیش زمینه های عملیات گسترده، برای پائین آوردن تلفات عساکر و تخمین خطرات احتمالی بمب های دردسر ساز کنار جاده که پیشروی عساکر را به کندی مواجه خواهد ساخت، تشکیل شده است.

روزنامه نيويارک تايمز اخیراً طی گزارشی نوشت که دسته هاي کوچک متشکل از نيروهاي عمليات ويژة اردوی امريکا از چند هفته پيش از عمليات در شهر کندهار در جنوب افغانستان سرگرم پاکسازي اين شهر از نيروهاي طالبان شده اند.

اما عملیات کندهار تنها با چالشهای از قبیل بمبهای کنار جاده، احتمالاً مقاومت سرسخت طالبان در برابر نیروهای خارجی و افغان و یا هم احتمال افزایش حملات انتحاری مواجه نیست، حکومت کابل و در راس رئیس جمهور کرزی نیز حساسیت خاصی نسبت به این عملیات دارد.

با نزدیک شدن روزهای موعد (ماه سرطان/ جون) جهت عملیات، حساسیتها نیز در حال افزایش است. کرزی از همان روزهای آغازین اعلام عملیات نظامی در کندهار، به این منطقه سفر کرد و در حضور قوماندان عمومی نیروهای ناتو جنرال مک کرستال، به هم ولایتی هایش وعده داد که بدون کسب موافقت آنان هیچ عملیاتی در آنجا آغاز نخواهد شد. این پیام جدی کرزی به مقامات ناتو مستقیم و به امریکا غیر مستقیم بود تا هم در مورد آغاز عملیات کندهار صد درصد با وی تفاهم کنند و هم در عین حال افکار عامه را علیه آنها بشوراند.

همزمان با اعلام شروع عملیات دسته های کوچک نیروهای ویژه در اطراف کندهار، حکومت افغانستان نیز تحت ریاست حامد کرزی تشکیل جلسه داد و اندکی بعد، رسانه های غربی از قول مقامات ارشد دولت افغانستان بدون ذکر نام آنان، عملیات کندهار را منوط به دادن تضمینهای قوی برای حفاظت از جان غیرنظامیان دانستند و نسبت به بی توجه یی به آن هشدار جدی داده اند.

ظاهراً رئیس جمهور کرزی که در آستانه سفر به امریکا قرار دارد، جگر زیر دندان گرفته و نمی خواهد تا قبل از این سفر، صراحتا و جدا با آغاز عملیات در کندهار مخالفت کند، اما این احتمال وجود دارد که در بعد از سفر، مخالفت صریح خود را با این عملیات حیاتی اعلام کند. از این رو این احتمال نیز وجود دارد که بر خلاف آنچه ناتو قبلاً اعلام کرده بود که تهاجم را در ماه جون آغاز خواهد، عملیات کندهار همزمان با سفر کرزی به امریکا راه اندازی گردد. کندهار به عنوان زادگاه رئیس جمهور کرزی، خاستگاه طالبان و محور اصلی نظامیگری غرب در جنوب افغانستان مطرح است، این مسایل باعث شده که هر سه طرف، نسبت به آن حساسیت خاص نشان دهند.

طالبان با مقاومت آنطوری که خود ادعا میکنند میخواهند نشان دهد که ناتو با ساز و برگ نظامی توان درهم شکستن روحیه "معنوی" آنان را ندارد، ناتو تلاش خواهد کرد با بیرون راندن طالبان از این ولایت و ضربه زدن به صفوف آنان، برای مردم در جنوب اطمینان دهد که دیگر طالبان با زور هرگز نخواهد توانست به قدرت برسند. اما موضوع رئیس جمهور کرزی کمی قابل درک و متفاوت تر میباشد.

گنج کندهار، برای کرزی از دو بعد، هم از لحاظ اینکه در آنجا بدنیا آمده و از نظر اینکه محور اصلی قدرت وی بشمار میرود، از اهمیت بسزای در روابط عشیره یی وی در جنوب برخوردار است. به همین دلیل است که رئیس جمهور بارها با کنار زدن برادرش احمد ولی کرزی از قدرت در این ولایت بشدت مخالفت کرده و در مواردی انتقادات جدی وی از غرب بسته گی به این موضوع داشته است.

گزارشها قبل از سفر اخیر اوباما به کابل نشان میداد که رابرت گیتس در مجلس سنای امریکا از مانع تراشی بر سرراه عملیات نظامی ناتو و خود مختاری های برادر رئیس جمهور کرزی بشدت انتقاد کرده و گفته بود که در این ولایت طالبان بدون دردسر و آزادانه فعالیت میکنند. چنین بنظر میرسد که عملیات کندهار چالشهای چند بعدی برای ناتو در روزهای آینده خواهد داشت که آغاز و موفقيت آنرا در پرده ابهام قرار داده است. کندهار بدون شک در روز های پیشرو مهره اصلی چانه زنی خواهد بود که این ولایت را در سه کنجی ارزشهای عشیره یی، محور قدرت نظامیگری و خاستگاه معنوی هر سه طرف کرزی- ناتو- طالبان قرار خواهد داد که بدون تردید از موثریت اقدامات مدنظر برای تامین امنيت و بیرون راندن طالبان از این منطقه بشدت خواهد کاست

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد