ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

مذاکره محرمانه اوباما و طالبان

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1 مذاکره محرمانه اوباما و طالبان في الأربعاء فبراير 23, 2011 1:09 am

Admin


Admin
نشریه “نیویورکر” نوشت که دولت “باراک اوباما”، رئیس جمهوری آمریکا با مقام های بلندپایه طالبان وارد مذاکرات مستقیم و محرمانه شده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، نشریه نیویورکر جمعه هدف این مذاکرات را ارزیابی شخصیت های بلندپایه شبه نظامیان طالبان برای حضور در گفت وگوهای رسمی صلح و بررسی شرایط لازم برای چنین گفت وگوهایی در صورت تمایل به برگزاری اعلام کرده است.
“استیو کول”، برنده جایزه روزنامه نگاران “پولیتزر” در این نشریه نوشت که چند منبع حاضر در این مذاکرات که نامشان فاش نشده، وی را از این مذاکرات مطلع کردند. “هیلاری کلینتون”، وزیر خارجه آمریکا جمعه اعلام کرد که تنها، راه حل سیاسی به جنگ افغانستان پایان خواهد داد.وی در سخنرانی در نیویورک افزود: “ما هرگز برای پایان دادن به جنگ اقدام به کشتن همه شبه نظامیان نمی کنیم.”
دیپلماسى ایرانى/
دولت باید از جنگ یا صلح با طالبان یکی را انتخاب کند. به نظر نمى رسد راه حل موجود که چیزى شبیه یکى به میخ و یکى به نعل است، جوابگوى مطالبات جامعه و مهارکننده نیروهاى طالبان باشد. رییس شورای عالی صلح افغانستان به طالبان این نوید را داده است که در قبال زمین گذاشتن اسلحه و تن دادن به صلح، آنها را در تصمیم گیرى هاى حکومتى سهیم کند.
برهان الدین ربانى که پیشتر نیز از تمایل دولت افغانستان به مصالحه با طالبان و سهیم ساختن تدریجى آنها در قدرت سخن گفته بود، به تازگى تلاش کرده است تا فاصله و بى اعتمادى موجود میان این گروه و دولت را با این جملات پوشش دهد: “طالبان فکر می کنند شوراى عالى صلح در میان آنها تفرقه می اندازد اما ما در جریان چند ماه گذشته به آنها این اعتماد را دادیم که قصدمان سهیم ساختن طالبان در تصمیم گیری های حکومتی است.”شورای عالی صلح روز شنبه در نشست عمومی خود اعلام کرد که این شورا در چند ماه گذشته کاری اش توانسته است از حمایت و اعتماد بیشتر ملی و بین المللی برای انجام روند مصالحه ملی در کشور بهره مند شود. این شورا کمیته های ولایتی را در سراسر کشور برای پیشبرد روند مصالحه ملی ایجاد کرده است.ادامه….
به گفته ربانى، کشورهای مهم منطقه و جهان اکنون این شورا را به عنوان یک محور برای گفتگوهای صلح پذیرفته و قبول کرده اند که باید تمام تلاش های صلح در افغانستان از طریق این شورا صورت گیرد. ربانى سعى مى کند تشخص ویژه اى به شوراى صلح بدهد اما برخى تحلیلگران و بخشى از افکار عمومى افغانستان، به این شورا با دیده تردید مى نگرند و روند مصالحه را یک قسم سازش با خشونت طلبانى مى دانند که همچنان به کشتار و تخریب در افغانستان مشغول اند.
مقام هاى شورای عالی صلح به تازگى از تماس با بعضى از فرماندهان طالبان خبر داده اند. طالبان همواره یکی از شروط اصلى خود را برای مذاکره با دولت، خروج بى قید و شرط ناتو از افغانستان تعیین کرده است، این درحالى است که امریکا اعلام کرده در صورت نپیوستن طالبان به جرگه صلح، خشونت ها را علیه آنها ادامه مى دهد. این را نیز نباید فراموش کرد که بحث تاسیس پایگاه نظامى دائمى امریکا در خاک افغانستان به کلى با اهداف و شروط طالبان منافات دارد و بنابراین نمى توان به اقدام هاى شورایى که ربانى آن را بین المللى و معتبر مى داند، دل خوش کرد.
اگرچه روس ها مخالفت خود را با ماندن امریکایى ها در افغانستان در قالب پایگاه دائمى اعلام کرده اند اما حامد کرزى هنوز پاسخى به طرح امریکایى ها نداده و ایجاد آن را مستلزم همراهى افکار عمومى خوانده است. طالبان نیز تلاش مى کند با وارد شدن به درگیرى هاى شدید و مختل کردن فضاى امنیتى افغانستان، جلوى انگیزه امریکایى ها بایستد.
دیروز طالبان در یک حمله‌ مسلحانه به یکی از شعبه هاى کابل بانک ۱۸ نفر را کشتند و باعث زخمى شدن بیش از ۷۰ تن شدند. حالا فعالان سیاسى منتقد صلح با طالبان از ربانى و کرزى مى پرسند چگونه مى خواهید با جنایتکاران صلح کنید؟
حقیقت این است که دولت باید از جنگ یا صلح با طالبان یکی را انتخاب کند. به نظر نمى رسد راه حل موجود که چیزى شبیه یکى به میخ و یکى به نعل است، جوابگوى مطالبات جامعه و مهارکننده نیروهاى طالبان باشد. دوگانگى در رفتار با طالبان به یکى از مهم ترین مصائب سیاسى روز افغانستان منجر شده است.
هیلارى کلینتون وزیر امور خارجه امریکا دیروز تاکید کرد که استراتژی این کشور بر حمله نظامی علیه القاعده و طالبان، و نیز یک برنامه غیرنظامی برای تقویت دول و اقتصادهای افغانستان و پاکستان و افزایش تلاش های سیاسی جهت پایان دادن به مناقشه افغانستان متمرکز است.
به نظر نمى رسد هماهنگى کاملى میان سیاستگذاران خارجى دخیل در امور افغانستان با دولت و شوراى عالى صلح وجود داشته باشد. دولت تمایل دارد از تعداد شبه نظامیان طالب بکاهد و آنها را جذب صلح کند اما افغان ها بر این باورند که آنها جز به اسقاط کامل دولت و به دست گرفتن مجدد قدرت نمى اندیشند و نرمش و مدارا با آنها در شرایطى که نیروهاى خارجى از احاطه کافى برخوردارند، عاقلانه نیست.
حتى بخشى از تحلیلگران داخلى افغانستان معتقدند که تحرکات جدید و خشونت آمیز طالبان نشانگر باور بنیادین آنها به حرکت هاى مسلحانه و به دست گرفتن کنترل اوضاع در شهرها و ولایات است. روزنامه هشت صبح افغانستان با اشاره به یورش‌های تروریستی و بمب‌گذاری‌هاى این گروه در مراکز و ولایات مى نویسد: آنها فقط از جنگ و خونریزی سخن می‌گویند و به زبان آتش و گلوله و باروت، عدم علاقه‌‌شان را به صلح و مصالحه اعلام می‌کنند.
طالبان در این اواخر تغییر تاکتیک داده‌اند و اگر پیش از این اهداف نظامی را آماج حمله قرار می‌دادند، اکنون هرجا و مرکز و نهادی را که از لحاظ تبلیغاتی بتواند حضور آنها را نشان بدهد، هدف قرار می‌دهند. اکنون که امریکا در آستانه‌ خروج از افغانستان قرار دارد و از طرف دیگر از احتمال آشتی طالبان با حکومت سخن مى رود، آنها می‌کوشند با افزایش عملیات نظامی، حضور خود را در همه‌ جا اثبات کنند و برپایه آن سهم یا امتیاز بیشتری از دولت بستانند.

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد