ویژه نامهء اخبار افغانستان و تحلیل های سیاسی(بررسی های راهبردی)

Pendar News


أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

پایگاه دائمى در افغانستان یا محلى براى مناقشه

اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

Admin


Admin


باید دید اگر امریکا و افغانستان همچنان طالب ادامه گفتگو بر سر موضوع تاسیس پایگاه نظامى امریکایى در افغانستان باشند، عکس العمل بعدى روس ها و سایر کشورهاى منطقه چه خواهد بود. هفته پیش عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان از ایجاد پایگاه‌های دائمی امریکا در کشورشان استقبال کرد و گفت این اقدام می‌تواند در درازمدت به ثبات در کشور منجر شود. وى همچنین بر این باور است که تاسیس چنین پایگاهى می‌تواند تضمینی برای امنیت منطقه نیز باشد.

اخیرا حامد کرزی رئیس‌جمهوری افغانستان تائید کرد که گفتگوها در مورد ایجاد این پایگاه در افغانستان، میان مقام‌های افغان و امریکایی جریان دارد و هنوز توافقى کلى در این باره صورت نگرفته است. از سوى دیگر وزیر دفاع اعلام کرده که هرگونه تصمیم‌گیری در مورد ایجاد پایگاه‌ خارجى باید با توافق نهادهای قانونی و مردم کشور صورت گیرد.اکنون این پرسش وجود دارد که‌ آیا ایجاد پایگاه امریکایى می‌تواند امنیت افغانستان را در درازمدت تضمین کند؟ شاید پاسخ به این پرسش خیلى دشوار نباشد. اما اگر پرسیده شود که پایگاه مذکور قادر به تامین امنیت منطقه نیز هست یا خیر، جواب تا اندازه زیادى نزدیک به “خیر” است. به قول روس ها حتى حرف زدن در این باره محل مناقشه و برهم زننده روند صلح مى تواند باشد.ادامه… Read the rest of this entry »

امریکا قصد دارد تا سال ۲۰۱۴ به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان دهد اما همواره این نکته مطرح بوده که همکاری‌ها میان دو کشور در بلندمدت ادامه داشته باشد و این پایگاه، تضمین لازم را هم به امریکایى ها و هم افغانى ها مى دهد. این ضمانت یعنى تضمین نگرانى دائمى براى کشورهایى نظیر ایران و روسیه. ایران از همان آغاز لشکرکشى غرب به خاورمیانه و افغانستان مخالفت خود را با دخالت هاى فرامنطقه اى بروز داده و همه تلاشش را براى خروج یا ناامیدى نیروهاى خارجى به کار گرفته است اما این بار روسیه نیز در جایگاه قدرت بالانشین منطقه، نگرانى خود را اعلام کرده و از این موضوع به عنوان تهدیدى براى صلح یاد کرده است.

آنچه در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام شد و حامد کرزى نیز بر آن تاکید کرد، این بود که پروسه انتقال مسئولیت هاى امنیتى در این کشور از بهار آینده آغاز مى شود و به این ترتیب تمام مسئولیت ها تا سال ۲۰۱۴ از نیروهاى بى المللى ستانده مى شود. اما حامد کرزى اعلام کرد در ملاقات‌هایی که با برخی از مقام‌های غربی در حاشیه نشست مونیخ داشته، موضوع امضای یک قرارداد استراتژیک با ایالات متحده نیز مطرح شده است. کرزى گفت: قرارداد استراتژیک افغانستان با امریکا براساس منافع ملی کشور به امضا خواهد رسید و در آن مساله ایجاد پایگاه‌های دائمی نظامی امریکا در افغانستان هم مطرح است.

با عمومى شدن موضوع پایگاه یا پایگاه‌های دائمی امریکا در خاک افغانستان، دو تحلیل مبنی بر رد مطلق یا تایید مطلق آن در رسانه‌ها مطرح شده است. در این میان کمتر دیده شده که این موضوع با درنظر گرفتن جوانبى ‌که در معاهده مربوطه قابل طرح‌ است، بررسى شود.

مخالفان بر این باورند که ایجاد چنین پایگاهى با حساسیت‌های منطقه‌ای و گرایش‌های دینی مردم ناسازگار است. حساسیت هاى منطقه اى بیشتر با درنظر داشتن واکنش هاى ایران و روسیه و ناسازگارى با گرایش هاى دینى ناظر بر عکس العمل هاى داخلى ناشى از زیست دائمى غربى ها در افغانستان است. البته نباید فراموش کرد که در برخی کشورهای مهم اسلامی نظیر عربستان، بحرین و امارات هم چنین پایگاهی وجود دارد و با مخالفت این کشورها مواجه نشده و حساسیت هاى مذهبى و اجتماعى را برنیانگیخته است. اما حساسیت‌های منطقه‌ای از جنس دیگرى است. افغانستان داراى نظام سیاسى نوپا و جوانى است که هنوز روى پاى خود مستقر نشده و همسایگان منتظرند تا با چهره بالغ و مستقل آن مواجه شوند.

بدون شک سکونت دائمى یا بلندمدت امریکایى ها در افغانستان، تنها از بعد داخلى اهمیت ندارد و نمى توان آن را موضوعى صرفا محلى و مرتبط با منافع ملى افغانستان دانست. ضمنا مقام هاى افغانستان بدون لحاظ کردن مصالح منطقه و تفاوت استراتژیک کشورها نمى توانند زمینه سازى براى حضور دائمى خارجى ها را مایه ثبات و امنیت منطقه بدانند.

روى همین اصل روسیه دیروز ضمن اعلام مخالفت با احداث پایگاه امریکایى در افغانستان، از ایالات متحده خواست این فکر را از سرش بیرون کند و حتى حرفش را هم بر زبان نیاورد. وزارت خارجه روسیه اعلام کرد حتی بحث کردن در این مورد تلاش های صلح را متضرر و کشورهای همسایه افغانستان را خشمگین خواهد کرد.

روسیه این سوال را پرسیده است که در صورت از بین رفتن تروریسم در افغانستان، امریکا چه نیازى به پایگاه نظامی در این کشور دارد؟ هنوز پاسخى به این پرسش داده نشده است. به نظر مى رسد مناقشاتى تازه در راه باشد. باید دید اگر امریکا و افغانستان همچنان طالب ادامه گفتگو بر سر این موضوع باشند، عکس العمل بعدى روس ها و سایر کشورهاى منطقه چه خواهد بود.

خواندن مشخصات فردي http://pendar.usersboard.net

بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]

صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد